Brusnica, Vaccinum vitis idaea L., amiliae Ericaceae - Porodica Vrijesova, Ljekarnički naziv – Folia Vitis – idaeae. Druga imena. Borovnica crveno zorna, brašnjača, brosnica, brusnik, crvena borovnica, gorenk, medvjeđe grožđe.
Velika je istina da čovjek spoznaje životne nedaće tek kad ga snađu, ali je i velika istina da o svome zdravlju čovjek mora stalno brinuti, primjenjivati spoznaje o načinima čuvanja svoga zdravlja. Nažalost mali je broj onih koji tako i postupaju. Moji generacijski prijatelji najčešće mi se obraćaju s pitanjima vezanim uz mjehur i prostatu. Možete zamisliti kako me bijelo pogledaju kad im uz čajnu mješavinu preporučim dijetu s marmeladom ili sokom od brusnice, a za tegobe prostate svakodnevni obrok koštica od bundeve. Većini to izgleda smiješno i neozbiljno. No današnja znanstvena istraživanja potvrđuju djelotvornost stoljetnih recepata pučke medicine i ljekovita svojstva brusnice.
Najljekovitiji sastojak brusnice je arbutin koji djeluje kao antibiotik i diuretik, a nalazi se u listovima brusnice. Stoga pripravci od listova brusnice imaju široku primjenu u liječenju: infekcija s kandidom, upala izazvanih bakterijama u urinarnom traktu, naročito E, Coli, kroničnog katara i drugih bolesti mjehura te kamenaca, pijeska i ciste na mjehuru, upale bubrežne nakapnice i infekcija mokraćnih puta (uroantiseptik ), koje smiruje, relaksira nervni sustav i pojačava apetit, gljivičnih oboljenja, svih vrsta proljeva, šećerne bolesti – dijabetesa, bolesti krvi. U pučkoj medicini koristi se za istjerivanje pijeska i kamenaca u bubregu i mjehuru, gihta, kašlja, krvarenja, a preventivno za dezinfekciju urinarnog trakta, tegoba jetre...
Plod brusnice koristi se u liječenju raka dojki, i to tako da se oblozi od svježe ubranih i izgnječenih plodova stavljaju na oboljelo mjesto. U zdravoj prehrani brusnica ima zapaženo mjesto kao antioksidans ali i u dijeti i terapiji težih oboljenja kao što su rak debelog crijeva i rak dojke. Znanstvena istraživanja na životinjama pokazuju da brusnica zaustavlja širenje metastaza, obnavlja stanice odgovorne za vid, te snizuje razinu šećera u krvi.
Napitak od praška suhih plodova brusnice u pučkoj medicini koristi se za gašenje žeđi i smanjivanje vrućice. U gemo-terapiji od pupova brusnice priprema se ekstrakt koji pomaže pri tegobama s crijevima, kao što su kolitis, Coli bakterija, proljevi i zatvori te u liječenju infekcija mjehura, arterioskleroze, hipertenzije, fibroma maternice, artritisa i artroze u osoba starije dobi.
Brusnicu rabimo kao; adstrigent, analgetik, antibiotik, antidiaorik, antiinflamatorik, antipiretik, antireumatik, antiseptik, antiskorbut, antispazmatik, diuretik, hemostatik. Kontraindikacije. Čaj od brusnice može izazvati lakše tegobe osobama sa slabim želucem, čirom na želucu, te osobama sa žučnim smetnjama i slabom jetrom.
Rakija protiv proljeva, za osvježenje
250 g svježih brusnica, 1 l dobre rakije
Priprema: Plodove brusnice preliti litrom rakije i nakon mjesec dana procijediti
Uporaba: Popiti malu čašicu rakije ujutro natašte ili preko dana, po potrebi.
Vino
Priprema se na isti način kao vino od borovnice
Priprema: Prašak dobivamo mljevenjem osušenih suhih plodova borovnice
Uporaba: Jedna kavena žličica praška brusnice dovoljna je za čašu osvježavajućeg napitka. Napitak ima lijepu crvenkastu boju.
Čaj
30 g lista brusnice, ½ l vode
Priprema: Listove kuhati u pola litre vode dok voda ne ispari do pola. Malo ohladiti i dodati žlicu meda
Uporaba: Uzimati do tri šalice čaja na dan. Posebno se preporuča za otklanjanje pijeska u bubregu i mjehuru, protiv mokrenja u krevetu, gihta, reume, oboljenja dišnih organa, a kako pospješuje znojenje preporuča se kod groznice i gripe.
Marmelada
Za pojačavanje apetita
Marmelada od brusnice izvrsno je jelo i dobar antioksidans. Pojačava apetit, a koristi se i za zaustavljanje proljeva. Ako marmeladi od brusnica dodamo mrkve i jabuke, dobit ćemo vrlo ljekovitu vitaminsku marmeladu.