Posljednjih nekoliko godina sve više jača svijet o nužnosti kvalitetne gradnje, a niskoenergetske kuće sve su popularnije. Istodobno, koliko gradnja niskoenergetskih kuća košta, gdje su uštede i jesu li one jednako učinkovite u svim podnebljima, najčešća su pitanja koje investitori postavljaju stručnjacima. U suradnji s Tihanom Klofutar iz tvrtke Domusplus rješavamo neke od dilema.
Je li gradnja niskoenergetske kuće skuplja i koliko u odnosu na klasičnu gradnju?
U troškovima konstrukcije (nosiva konstrukcija zidova, stropova i krovište) odnos cijena je isti, ali čim je posrijedi izolacija cijena raste i otprilike je 15 posto veća. Istodobno treba znati da se sve uloženo vraća kroz manju potrošnju energije.
Na što se posebno mora obratiti pažnja tijekom projektiranja i gradnje niskoenergetskih kuća?
Na izolaciju koja je prva prednost, ali i postulat niskoenergetske gradnje. Niskoenergetski arhitektonski koncept također uključuje maksimalno korištenje sunčeve energije što bitno utječe na organizaciju unutrašnjeg prostora. Primarni se stambeni prostori, kao što su kuhinja, dnevni boravak i ostale prostorije u kojima se tijekom dana provodi znatan dio vremena, trebaju orijentirati na jug, odnosno na povoljnije osunčane strane ovisno o mogućnostima orijentacije građevine na parceli i prirodnim uvjetima na parceli.
Jesu li niskoenergetske kuće jednako "uspješne" u svim klimatskim zonama Hrvatske?
Svakako. Ono što je u Gorskom kotaru ušteda za grijanje to je, primjerice, u Dubrovniku ušteda za hlađenje. Naime, kuća funkcionira kao termosica te se uštede postižu u “oba smjera”. Osim same uštede energije, važno je naglasiti i ugodnost stanovanja u potpuno suhoj, od zdravih i ekoloških materijala sagrađenoj kući.
>>Sve o pasivnim kućama: griju se pomoću sunca, aparata u domu i ukućana