Ako ste zasadili u vrtu ili na balkonu paprike bliži im se vrijeme dozrijevanja. Da bi plodovi bili kvalitetni bitno je biljkama osigurati sve uvjete. Paprike vole vodu. I neće im smetati ljetni pljuskovi ,no ono što može usporiti rast paprike jest temperatura. Sve dok je ona viša od 15 stupnjeva, biljka raste, a kada temperatura padne, počinje faza koju nazivamo mirovanjem. Ako ih kojim slučajem uzgajate u posudama, na balkonu ili terasi, slobodno ih tijekom zime smjestite unutra, na toplo i svijetlo mjesto i one će nastaviti rasti još mjesecima.
Uz dovoljno topline i vlage, paprike rastu brzo, gotovo naočigled. Tako je to ljeti. U svom maksimumu paprika nosi i mnoštvo teških plodova pa nije loša ideja osigurati joj i potporanj kako se ne bi prevrnula. To je svakako dobar način, no nije i jedini. Još je jednostavnije u početku sadnje na isto mjesto posaditi dvije presadnice. Kada narastu međusobno će se podupirati pa potporanj neće biti ni potreban. Osim toga i plodnost će biti veća jer kukci prenose pelud s jednog cvijeta na drugi.
Paprika babura je najčešći tip, blago izdužena i obla. Zanimljivo je da u njoj nema kapsicina, tvari koja paprikama daje ljut okus, pa je najčešće koristimo u svježim salatama.
Kod ostalih tipova ta se tvar može naći u većoj ili manjoj koncentraciji, no uvijek u zrelijoj fazi, dakle tek kada plod pocrveni. Zbog toga ih i koristimo za pripremu ajvara, pinđura ili za kiseljenje. Iako se mogu kiseliti svi tipovi paprika, kod nas se u tu svrhu najčešće koriste one šiljasta oblika, odnosno tipa rog ili kapija.