Sve što zamisle, dizajneri onda pokušavaju i napraviti, barem na razini ideje od kojih neke onda postanu i gotov proizvod. Sreću da ugledaju svjetlo dana imale su i platnene posude koje su tema naše priče. A onda su, nakon realizacije, postale pravi hit. Samoukim Eldericama, profesorici Ivi Mišković i ekonomistici Željki Hrnić, te produkt dizajnerici s diplomom Arhitektonskog fakulteta Ani Tevšić originalne i efektne, a iznad svega jednostavne platnene posude za cvijeće i začinsko bilje, ali i sve drugo što vam padne na pamet (mogućnosti su doista neiscrpne) su najtraženiji proizvod. Ili, kako to dosjetljivo kažu Elderice, bestseler.
Njima je tkanina osnovni materijal za sve kreacije, dok se Ana Tevšić unutar svoga branda 'Love, Ana' 'igra' raznim materijalima - drveta, mramora, metala i gume pa sve do PVC pjene. Njezine posude koje predstavljamo ovdje rađene su od paperpota, nepropusnog i nepoderivog materijala na bazi polietilenskih vlakana. Njegova osobitost jest da ga možete gužvati, savijati kako želite i bojati po njemu a da to mu neće naštetiti.
Ana Tevšić: Keramici sam pronašla alternativu u paperpotu
Na ideju da kreira posude Ana je došla zbog svoje ljubavi prema cvijeću i začinskom bilju. U nedostatku dovoljno zanimljvih keramičkih tegli, Ana se bacila na posao. - Htjela sam nešto što mogu jednostavno prenositi, pogotovo za vrijeme ljetnog odmora kada imam naviku saditi puno cvijeća i začina. Umjesto keramike, pojavilo se rješenje u promjeni materijala, koji sam potom istražila i pronašla papirnatu alternativu - objašnjava dizajnerica čiji su brojni radovi bili izloženi na poznatim svjetskim sajmovima dizajna.
Prednost svojih platnenih tegli Ana vidi u njihovoj praktičnosti (jednostavno se održavaju), nepropusnosti i izdržljivosti. Kako nije riječ o običnoj tkanini, u Aninu teglu možete direktno staviti zemlju i zasaditi biljku, bez straha od propuštanja. Kako nema čvrst oblik, slobodno možete pustiti zemlji koja je unutra da formira gotovi oblik teglice.
- Ukoliko je cvijet manji od teglice, preporučila bih da se stavi zaštitni sloj vate koji će koncentrirati vodu na jednom mjestu i tako održavati biljku - savjetuje Ana. Veseli je i što su kupci tegli sami pronašli različite namjene njezinim teglama koje su često spremnik za spužve u kuhinji, šminku u kupaonici, pisaći probor u radnoj sobi ili igračke u dječjoj sobi. Tegle su dostupne samo u bijeloj boji, ali u tri različite veličine i cijena im je 120 kn.
Elderice: Bitne su nam funkcionalnost i jednostavnost
Kako su dugi niz godina i najbolje prijateljice, Ivi i Željki kreativna suradnja činila se posve logičnom. Njihov brend danas proizvodi kućanske i modne asesoare od platna – torbe, multifunkcionalne platnene vreće, zidne police i na koncu, posude za cvijeće. U njihovom radu, lišenom previše uočljivih detalja i bolja, posve je vidljivo da im je osim estetike bitna i funkcionalnost i jednostavnost te ljubav prema prirodi.
- Funkcionalnost kao temelj proizvoda nam je bitna i ona je ostala ista dok su se načini izrade tkanina i krojevi promijenili. Bitna nam je i jednostavnost. Krećemo od sebe, razmišljamo što bi nama bilo jednostavnije za nositi ili primjerice, imati u stanu - objašnjavaju Iva i Željka.
Njihove tkanine često imaju teksture koje se dobiju ručnim printom čije uzorke djevojke same osmišljavaju i nanose. Na tegle su se odlučile zbog želje da i u svom domu imaju stilizirane posude u kojima bi mogle držati i druge stvari osim biljki. Napravile su jednu, univerzalnu dimenziju koja se može složiti u dvije varijacije. Neki u njihove tegle stavljaju i razne kablove te punjače mobitela, plastične vrećice i sitne pokućarije. Kako je materijal koji koriste od tvrdoga pamuka, cvijeće je prije stavljanja u njihovu teglu potrebno staviti u posudu bez rupica ili zdjelicu kako voda ne bi procurila. Cijene im se kreću od 80 do 150 kuna.
>>VIDEO Pogledajte kako urediti teglice za začinsko bilje
Da pa ti onda zalij cvijece....