vikend putovanje

10 zanimljivosti koje su obilježile ženski vikend u Zagorju

Nikola Zoko
11.02.2022.
u 06:00

Nakon gotovo tri intenzivna dana i brojnih adresa koje jednostavno ostavljaju bez daha, ali i brojnih interaktivnih beauty, modnih i lifestyle radionica evo 10 zanimljivosti koje su obilježile ženski vikend

Hrvatsko Zagorje, dio Hrvatske u kojem žive vrijedni i nasmijani ljudi, gdje priroda oduševljava, gdje gastronomija udovoljava svim osjetilima, gdje još uvijek žive ljudi koji rukama njeguju stare zanate i običaje, gdje se nalazi i najveće Marijansko svetište u ovom dijelu Hrvatske, Marija Bistrica poslužilo je kao savršena kulisa za 13. po redu Women's days by modniALMAnah kojeg je za stvarne i urbane žene osmislila stilistica i modna savjetnica Alma Premerl Zoko.

Foto: Nikola Zoko


Baza ovog, bogatog ženskog vikenda bio je hotel Kaj u srcu Marije Bistrice iz kojeg  je ženska ekipa istraživala okolicu. Nakon gotovo tri intenzivna dana i brojnih adresa koje jednostavno ostavljaju bez daha, ali i brojnih interaktivnih beauty, modnih i lifestyle radionica  evo 10 zanimljivosti koje su obilježile ženski vikend, ali i koje svima vama mogu biti poticaj da vikend provedete u društvu prijateljica.

1. Zagorski spa može biti samo za vas i vaše prijateljice! Doživjet ćete ga u hotelu Kaj u kojem je moguće rezervirati cijeli spa centar samo za sebe. U njemu se nalaze dvije saune (finska i turska), hidromasažni bazen i whirlpool. Tijekom ženskog vikenda u wellnessu je sve počelo osvježavajućim zelenim napitkom, masažama, s radionicom La Piel pilinga i završilo zdravom večerom koju je pripremila Chefica hotela Danijela Vitez.  

Foto: Nikola Zoko


2. Radionice koje ostavljaju bez daha dodatno oplemenjuju Women's days by modniALMAnah putovanja. Na njima uvijek gostuju odlični edukatori pa se u opuštenoj i ženskoj ekipi nauči jako puno toga o ljepoti, modi, zdravlju, vitalnosti. Zagorski retreat je tako počeo laserskom depilacijom tijela i pričom o depilaciji koju je ispričala Martina Zrinski, vlasnica poznatog Zagrebačkog beauty studia Kaja.  Martina je na poseban način približila ovaj tretman i svim okupljenim ženama laserom uklonila dlačice.  Subota je započela blistavim osmijehom za kojeg se pobrinuo Curaprox, lider u oralnoj higijeni o čijim je mogućnostima i posebnostima progovorila stomatologica dr. Sandra Petaros Sikirić. Ona je otkrila sve tehnike ispravnog 'četkanja' zubiju potkrepljujući priču s rušenjem uvriježenih stereotipova - zubi se četkaju jedan po jedan, zubna se pasta ne mora pjeniti, a za savršenu rutinu nije potrebno namočiti četkicu. Kad je osmijeh blistav do izražaja dolazi i savršen make up. Upravo to je potvrdila i Jasmina Puškar Kutleša (Linico trajna šminka) koja je u školi šminkanja beauty brenda Aura pokazala kako se na brz i jednostavan način našminkati i zablistati. Ono što je posebno oduševilo sve prisutne na ovoj radionici je pigmentacija Aurinih proizvoda i nove proljetne nijanse koje će staviti točku na 'I' svakog total looka.  Kako je u životu najvažnije zdravlje, a najvažniji organ u našem tijelu crijeva, s gromoglasnim su pljeskom žene nagradile predavanje Ružice Matić, direktorice tvrtke Proimmun koja je pokazala na koji način taj dio tijela 'dovesti u red' i biti zdrav i vitalan.

3. Svjetski poznato Marijansko svetište Marija Bistrica je prava riznica zanimljivih priča koje je ispričala licencirana vodičica Eva Hursa. Zanimljivo je bilo čuti kako se mjesto isprva nazivalo Bistrica po potoku koji protječe kroz mjesto.  Prvi put se spominje  1209. u povelji kojom hrvatsko-ugarski kralj Andrija II. vraća županu Vratislavu njegove zaplijenjene posjede, uključujući i Bistricu.  U njoj župa postoji od 1334. godine, a crkva je bila posvećena sv.Petru i Pavlu. Kako je onda postalo Marijansko svetište?  Priča kaže kako je u 15. stoljeću otkriven kip Majke Božje Bistričke koji je iz crkve na Vinskom Vrhu, zbog opasnosti od Turske najezde, sakriven u župnu crkvu u Mariji Bistrici (zazidan u prozor). Otkriven je  1684 godine kad je stavljen na počasno mjesto u crkvi, a zbog svjedočanstava brojnih vjernika, od tada počinju hodočašća.

Foto: Nikola Zoko


4. Kako nastaju licitari?
Jedan od najpopularnijih Zagorskih suvenira je licitarsko srce, a Licitarstvo je jedan od najstarijih zanata čija povijest počinje u 13.stoljeću. Ono je simbol ljubavi i prijateljstva i gotovo da je nemoguće doći u Mariju Bistricu i ne kupiti barem jedno. Licitari su najčešće crvene boje, a uz srce mogu biti i drugih oblika - bebe, potkove, konjići, voće... Tradicija pravljenja licitara je upisana na UNESCO-vu  listu nematerijalne baštine čovječanstva 2010. a kad dođete u Mariju Bistricu možete i uživo vidjeti kako nastaje ovaj suvenir. Vrata svoje radionice i "mednog bara" otvorit će vam vitalni majstor Đuro Blečić koji će vam pokazati sve korake nastanka licitara, ali i provesti kroz prekrasnu zbirku licitarskog zanata. Na kraju ćete nazdraviti druženju Gvircom, finim pićem nastalim prirodnom fermentacijom meda koji zbog svoje blagodati i danas nosi naziv pićem besmrtnosti.  

5. Zagorski blues je jedinstveni glazbeni doživljaj u izvedbi, svirača usne harmonike Tomislava Golubana. Iza njega je 20 godina karijere i 12 studijskih albuma, kroz koje su isprepletene nove i tradicionalne zagorske pjesme . Svjetski poznati blueser s jedne je strane opasan i promišljen umjetnik, a s druge pak nježan i zavodljiv glazbenik. „Express Connection“ je njegov 12-ti album koji je objavila američka etiketa „Blue Heart Records“ u travnju 2021.

Foto: Nikola Zoko

6. Što ima kod susjeda?
Kad je o Mariji Bistrici riječ, susjedna općina je Konjščina (za čije su ime zaslužen grofovi Konjski) isprva znana kao Kaštel Selnica. Od značajnijih povijesnih znamenitosti u Konjščini možete posjetiti Stari grad Kaštel (iz 16.stoljeća) i barokna župa sv. Dominika iz 1734.g. s propovjedaonicom iz sredine 18.st. Uz povijesnu, Konjščina priča i svoju suvremenu priču. U njoj se nalazi jedan od najpopularnijih sportsko rekreacijskih centara u Zagorju Zagyland kojeg su prepoznale urbane obitelji željne aktivnog odmora u prekrasnoj prirodi. Isto tako, u Konjščini čak dvije tvornice rade Zagorske mlince (Kogutex i Jertovec), već 28 godina uspješno radi tvornica Frozy čije su više puta nagrađivane Zagorske štruklje mnoge gurmane ostavile bez teksta. Uz tvornice postoji i čitav niz OPG-ova koji proizvode bučino ulje (OPG Tomašić), ali i drvene igračke (OPG Majdak), kozmetiku, med...  

7. Drvene igračke pod zaštitom Unesco-a su uz licitarsko srce još jedan prekrasan suvenir. Kako se izrađuju možete vidjeti u skromnoj radioni majstora Zvonimira Majdaka koji je četvrta generacija majstora koji od različitog drva stvara prava mala remek djela. Zvonimir nam je simpatično rekao kako su mu najprodavanije tamburice i gitare, pokazujući kako ih svakodnevno radi. Ne stignete li do njegove radione, ovaj suvenir možete kupiti i u Zagrebačkom etnografskom muzeju.

Foto: Nikola Zoko


8. Netipična gastronomija je ono što vas može oduševiti krenete li iz Marije Bistrice istraživati Zagorje. Po istim cijenama obroka 'uz put'. poput kotlovine, pečenog odojka ili kobasice možete pojesti pravo remek djelo na tanjuru. Nas je posebno oduševila ponuda restorana Academia (hotel Kaj) u kojem za 40-tak kuna možete pojesti kuhane, pečene ili dimljene štrukle, ali i veganski ili tradicionalan obrok pripremljen od namirnica iz vrta hotela.

9. U Zagorje na prirodni botox! Ne, nije riječ o novoj klinici, nego nečem puno boljem i prirodnijem. Zagorski beauty hit naziva se Beeven a riječ je o kozmetici s pčelinjim otrovom koju je predstavio Ivan Curiš, druga generacija poznate medičarske obitelji Curiš koji je pčelinji otrov - bezbojnu tekućinu gorkog okusa dodao kremama za njegu lica i tijela. Pakiranja su za mjesec dana, nakon kojih se vide rezultati prirodnog zatezanja kože lica, vrata i dekoltea. Poseban hit je novi serum Super7.  

10. Vinarija u kojoj će vinar i zapjevati! Tako oduševljeni gosti opisuju posjet Vinariji Micak, koja se nalazi u Mariji Bistrici. Prekrasan prostor (u kojem možete uživati u bogatoj gastronomskoj ponudi tradicionalnih zagorskih specijaliteta) krije vinski podrum u kojem se krije najmanje 15 vinskih etiketa od koje je teško odabrati najbolje. Žensku ekipu je najviše oduševila 'netipična' graševina zlatno žute boje i Rose Alma poluslatko desertno vino Cabernet Sauvignon. Uz odličan štimung i još bolja vina, ako vas u obilazak vinarije povede sam vlasnik, Mladen Micak, nije isključeno da ćete uživati i u odličnoj pjesmi i svirci harmonike ili gitare.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije