Umjesto jednog maratonskog čišćenja i izlaganja nepotrebnom stresu, pripreme za Božić bit će jednostavnije ukoliko se čišćenje obavi u fazama i nešto ranije. Kako bi uštedjeli na vremenu i energiji, fokusirali su se na čišćenje onih prostorija koje se inače koriste kada ugošćujete, kakve su dnevni boravak, kuhinja, blagovaonica i kupaonica, no po potrebi možete proširiti popis i na druge prostorije.
Prikupite sva sredstva za čišćenje te pospremite ostavu što uključuje brisanje svih polica te provjeravanje datuma isteka roka trajanja na namirnicama koje pospremate tamo.
Pritom sve namirnice koje će vam biti potrebne za pripremu blagdanskog obroka organizirajte na jedno mjesto ostave, a tako ćete si olakšati prilikom kupovine namirnica jer ćete znati što točno već imate.
S druge strane, na isti način organizirajte posuđe koje ćete koristiti prilikom blagdana, a bilo bi dobro kada bi i posuđe, ali i tekstil koji vam je pritom potreban, oprali od nakupina prašine.
Pronađite vremena i za dubinsko čišćenje ploče štednjaka, ali i pećnice kako bi izbjegli bilo kakve kvarove u onim danima kada je štednjak najposjećenije mjesto u domu.
Obavite čišćenje hladnjaka, a to odradite na istom principu kao i s ostavom što znači da trebate pobrisati sve police te provjeriti rok trajanja namirnica koje se nalaze unutra. Jednako tako grupirajte one koje će vam biti potrebne za pripremu blagdanskih jela.
Sav potreban tekstil, ručnike i posteljinu operite i stavite na sušenje.
Kuhinjske radne plohe potrebno je riješiti nepotrebnih predmeta koji će vam ionako samo smetati prilikom pripreme hrane, a isto učinite i s površinama u kupaonici te dnevnom boravku.
Potom se bacite na ribanje onih kupaonskih površina koje volite izbjegavati, a kakva su vrata od tuša recimo.
Na sam badnjak prebrišite kuhinjske i kupaonske površine te pospremite višak stvari koji se možda pojavio tijekom tjedna. Zatim ispraznite sve kante za smeće te počistite podove u dnevnom boravku i kuhinji te prebrišite ogledala.