Spavaća je soba intiman prostor, u većini slučajeva, a svakako poželjno, odvojen od dnevne zone. I danas opremanje spavaće sobe varira, a uvelike ovisi o veličini prostora kada je moguće, osim raskošnog kreveta, u prostor uklopiti i radnu zonu, zonu za čitanje i ispijanje čaja, kave ili čaše vina, „walk – in“ garderobnog prostora i sl.
Ponekad veličina sobe ne dozvoljava taj „luksuz“ opremanja, no i malene je prostore moguće pretvoriti u ugodne i opuštajuće spavaće zone.
U smislu uređenja i opremanja dobro je voditi se nekim smjernicama i obratiti pažnju na pojedine detalje te izbjegavati neke „greške“ u svrhu postizanja ravnoteže između stila i funkcionalnosti koja će rezultirati mjestom za odmor i opuštanje. Važno je i znati što želite od spavaonice: spavanje, spremanje stvari, imate li u sklopu spavaonice i kupaonicu, radni prostor, gledanje televizije (što nije preporučljivo), odmaranje i čitanje i sl. Ukoliko je prostor spavaće sobe malen svakako je potrebno izbjegavati složene oblike, birati nenametljive uzorke, zagasite i nježne tonove boja i svakako izbjegavati „teški“, glomazni namještaj.
Bez obzira jeste li vlasnik velike ili malene spavaće sobe o nekim detaljima je dobro podjednako razmišljati. S obzirom da spavaću zonu, uglavnom, ne koristite uvijek isključivo za spavanje, na zanemarujte rasvjetu. Izaberite više izvora rasvjete koju ćete koristiti prema potrebi onoga što radite; čitanje u kutku u koji ste postavili naslonjač, čitanje u krevetu prije spavanja, odijevanje ispred ogledala za koje je, u isto vrijeme, poželjno imati i dobar prirodni izvor svjetlosti.
Igrajte se rasvjetom, ne mora svaki izvor ni nužno imati funkciju osim one za stvaranje ugodnog raspoloženja. Ukoliko vam je spavaća zona povremeno i radna, neka i ona ima svoju adekvatnu rasvjetu. Nemojte ničim zaklanjati i umanjivati prirodnu rasvjetu; ako imate guste zavjese, neka se one lako mogu pomaknuti i pustiti svjetlo u sobu.