Prije nego što se uselio u stan od 54 m2 na zagrebačkoj Trešnjevci, njegov novopečeni vlasnik odlučio se na temeljitu adaptaciju te je za preinake u rasporedu prostorija kao i uređenje angažirao svoju prijateljicu, dizajnericu interijera Mirenu Škarić.
Veći zahvati bili su kupaonica i toalet, u kojima su zamijenjene instalacije, keramičke pločice i sanitarije. Na mjesto duboke klasične kade u kupaonici ugrađena je 170 cm široka tuš kabina u ravnini poda, a nova WC školjka instalirana je na zid.
Plavo-siva kutna garnitura najskuplji je komad namještaja u stanu, a komoda je rađena je po mjeri i to od slavonske hrastovine koju je vlasnikov otac sušio 20 godina
Prostorne preinake
Iako se dizajnerici raspored prostorija u stanu činio idealnim, ipak su napravljene neke prostorne preinake u dnevnoj sobi, odnosno kuhinji rušenjem zida koji ih je dijelio. Tako je, prema želji vlasnika, dobiven jedinstven ‘open space’ za kuhanje, blagovanje i druženje.
– Originalni raspored i pozicija nosivih zidova omogućili su spajanje dnevne sobe i kuhinje, što je primjerenije današnjem načinu života, a i samim navikama konkretnog stanara. Spajanje tih dviju prostorija proizvelo je kvadraturom adekvatan društveni prostor, a i ujedinilo staklenu površinu dužine 7,5 metara jer se, naime, tom punom dužinom vanjskog zida prostiru prozori – objašnjava Mirena Škarić.
U prostoru kuhinje promijenjene su keramičke pločice, a u dnevnoj je parket doživio isti makeover kao i onaj u spavaćoj sobi – brušenje i lakiranje.
Crnačko lice, bista od bijele keramike vlasnik je nabavio u jednom divljem antikvarijatu u Istri koji se nalazio usred maslinika
Hodnik, koji efikasno odvaja spavaći od dnevnog dijela stana, dobio je samo nove pločice. Njegova prostranost omogućila je da se u njega stavi i nekoliko o komada namještaja – retrofotelja u smeđim tonovima, ugradbeni tamnoplavi ormar i metalna bijela komoda iz Ikee za odlaganje obuće. U uređenju Mirena je slijedila želje vlasnika, pa je cijeli stan u sentimentalnom retro ozračju, i to onome iz 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.
Tako se posve slučajno stil uređenja poklopio s godinama izgradnje stana. Iako retro dominira, Mirena je u dogovoru s vlasnikom u stan unijela i neke komade i detalje koji stvaraju eklektičan stil, kojim se željela izbjeći uniformirnost, ali i minimalizam te dobiti toplina.
Atmosfera prije svega
– Drago mi je da je napokon došao na red i stil koji dopušta spajanje ponekad i nespojivih komada – kaže dizajnerica te dodaje kako je jedan od ciljeva u uređenju bio i taj da stan ne djeluje opterećen formom i strogim stilskim pravilima.
Fotografije s motivima mora, plavi noćni ormarić i fronte na ormarima poput žaluzina prizivaju morski ugođaj
Atmosferi je ipak dala primat, što ovaj stan čini drugačijim od većine samačkih muških interijera. Vlasnik je zadovoljan rezultatom, to više što je i sam intenzivno sudjelovao u uređenju svoga stana.
>>Tipičan muški stan: moderno, nepretenciozno i bez suvišnih detalja
i meni je eklekticizam pa na pamet:) obično ovdje gunđam protiv ledenih i sterilnih koncepcija, a ovo je sad neka krajnost gdje nikad ne bih pomislio da je ovo netko dizajnirao, nego da je to pokupovano polovno na placu. i i uza svu tu retro-spiku, zašto onaj hipermoderni umivaonik??! pa lako su se mogli naći i pravi retro prekidači za svjetlo, a ne ovi nit-smrdi-nit-miriše. stolarija, ako je ofucana, to ne znači da je retro... to je netko usiljeno pokušao biti spontan, ali mu nije išlo...