Natječaj za novo ruho poznatog posuđa raspisan ovoga ljeta dobio je i svoj sretni završetak, barem za one dizajnere čije je radove žiri ocijenio najboljima. Riječ je redizajnu posuđa Metalac, koje rijetko koje kućanstvo u bivšoj Jugoslaviji nije imalo.
Njegova popularnost i nostalgična nota koju sa sobom nosi doprinjela je njegovu daanšnjem kultnom statusu. Tvrtka Metalac iz Gornjeg Milanovca u Srbiji, koja je uspjela preživjeti tranziciju i ući u 56. godinu postojanja, natječaj je raspisala zajedno s organizacijom Mikser i Balkanskom dizajn mrežom i to posve u duhu svoje karizme - samo za dizajnere iz regije i pod nazivom 'Nove uspomene/New Memories'.
'You Cook', Ozana Ursić i kolektiv NJI3
Od 235 radova, koliko ih je pristiglo na natječaj, žiri je odabrao šest kolekcija koje na zanimljiv način – oblikom, motivima i nerijetko duhovitim nazivima na novi način iščitavaju dio naše kolektivne prošlosti. Prvu, glavnu nagradu osvojila je Nina Čačković iz BiH za kolekciju 'One two three' (uvodna slika na tekstu), a drugu grčki dizajnerski dvojac Loukas Angelou i Vasso Asfi za 'Graphitecture'.
'Modern etno i retro', Dženan Hajrović, Samir Mavrić i Sead Nailović
Treća nagrada pripala je srpskoj dizajnerici Jeleni Bošković i radu 'Birdy Nam Nam'. Isto toliko dodijeljeno je i specijalnih nagrada: kolekcijama 'Od Vardara do Triglava' Teje Kleč iz Slovenije, 'Modern etno i retro' Dženana Hajrovića, Samira Mavrića i Seada Nailovića iz Srbije te 'You Cook' Ozane Ursić i kolektiva NJI3 (Tessa Bachrach-Krištofić, Dino Milovčić i Franka Tretinjak) iz Hrvatske. Specijalna pohvala Metalčevog stručnog tima otišla je u ruke Ane Ćuzović iz Srbije za 'Paunicu'.
'Od Vardara do Triglava', Teja Kleč
Pored novčanih nagrada (800, 600 i 400 eura), dobitnici prvih glavnih nagrada osvojili su, između ostaloga i proizvodnju i prodaju svoje limitrane serije u Balkan Design Storeu te njihovo izlaganje na Frankfurtskom sajmu 2016. Dobitnicima specijalnih nagrada poklonit će se set posuđa Metalac izrađen po njihovim idejama i izlaganje na spomenutom sajmu.
'Graphitecture', Loukas Angelou i Vasso Asfi
>>Moć recikliranja: kako je bubanj stare perilice postao tabure