Mladi je bračni par stan u Hvarskoj ulici u Zagrebu, u naselju Sigečici, dobio u nasljedstvo, a potreba za dvije spavaće sobe te dnevni boravak integriran u prostor kuhinje i blagovaonice nalagala je temeljitu rekonstrukciju prostora. Posao je povjeren arhitektu Darku Kadoviću i njegovu Interrupt timu.
Zahtjevan projekt
– Projektom, a kasnije i izvedbom, dobili smo stan s dvije jednako vrijedne spavaće sobe, s dnevnim boravkom koji ulazi u prostor nekadašnje lođe integriran u zajednički prostor blagovaonice i kuhinje, proširenu, funkcionalniju i potpuno opremljenu kupaonicu, izmješteni hodnik koji poboljšava komunikaciju i oslobađa dodatni prostor te mjesto za ugradbene ormare – objasnio je arhitekt Darko Kadović, dodajući da izbor materijala i boja prati funkcionalnost stana i želju da stan odiše prijateljskim i ugodnim ozračjem.
– Zbog male djece stan mora biti funkcionalan, siguran i s mnogo pametnih rješenja za odlaganje stvari – naglasio je arhitekt.
Na podove je postavljen hrastov parket prirodne strukture. Iznimka je kupaonica – za nju su odabrane keramičke pločice neutralnih tonova. Kompletan namještaj, od kuhinjskih elemenata do ugradbenih ormara i kreveta, izrađen je po mjeri od biranih iverala i modernih akrilnih dekora. Pretežno bijeli zidovi i neutralno uređenje naglašavaju specifične dekore, zidove istaknute bojom, komadni namještaj te neke zanimljive eksponate.
Svakako treba istaknuti specifičan dizajnerski luster arhitektice Ane Dropulić te slike akademskog slikara Borisa Pecotića. U kuhinji se ističe poseban dekor i raspored elemenata te koloritne površine iza kuhinjske radne ploče. Mališanima je posebno drag “skriveni prolaz” koji se nalazi ispod radnog stola u spavaćoj sobi te im omogućava neometan prolaz iz spavaće sobe u maštovito razigranu i djeci prilagođenu dječju sobu.
Ambijentalna rasvjeta
Poseban naglasak na detalje daje pomno projektirana ambijentalna rasvjeta. Ona prostoru daje ugodan i nenametljiv ugođaj. Usmjerena rasvjeta pak omogućava neometan rad u, primjerice, kuhinji i za radnim stolom ili pak pri korištenju ormara. Istodobno, pažnja je usmjerena i na iskoristivost prirodnog osvjetljenja kojeg u interijeru ima napretek. Intimnost prostoru daju zavjese koje zasjenjuju velike prozore. Za potrebe indirektne i usmjerene rasvjete te skrivanje postojećih instalacija grijanja i novih instalacija struje i multimedije, djelomično su iskorištene nove gipsane stijene i “kutije” koje osim funkcionalne uloge daju trodimenzionalnost vertikalnim plohama i pridonose identitetu prostora.
Adaptacija je bila izazovna jer se na malo kvadrata moralo puno toga kvalitetno osmisliti i izvesti, a arhitekt Darko Kadović ističe:
– Profesionalno obaviti kompletnu adaptaciju, od prve skice na papiru do realizacije te izbora materijala i namještaja, uvijek je zahtjevno i podrazumijeva visok stupanj organizacije i dobru komunikaciju svih strana uključenih u posao. Cijeli projekt rađen je po principu ključ u ruke. Naravno, najdraže mi je nakon velikog posla, koji smo obavili u relativno kratkom roku, vidjeti zadovoljnu i sretnu obitelj u novom interijeru. Taj interijer odražava njihov stil života i navike te u njemu rado borave. To je nagrada cijelom timu koji je uređivao taj zagrebački stan – naglasio je Darko Kadović.
>>Stan na Bačvicama: miks dobrih komada i božanstvenog pogleda
Nadam se da vam je arhić ovo radio džabe...