Primičući se kraju kalendarske godine, približavamo se neupitno njenom najljepšem dijelu. Čarolija božićnih blagdana malokoga ostavlja ravnodušnim, a dio njene čarolije svakako je i tradicija ukrašavanja domova koje unosi posebno raspoloženje. Većina će ukrašavanju pristupiti s velikom pažnjom i odabirat ukrase koji će prizvati duh blagdana, a u isto vrijeme oplemeniti prostor jer urediti dom božićnim dekorom nije samo slučajan odabir već usklađeno ruho s istim.
Odabrati temu koju će ukrasi slijediti stilski je segment vizualnog doživljaja – tradicionalan način, moderni ukrasi ili pak minimalističke forme, mogućnosti, varijante i kombinacije postoje za svaki tip prostora. Od velike je pomoći dobro pogledati prostor i temu doma, shemu boja i cjelokupnu estetiku – određivanje elemenata koje treba uključiti ili ukloniti pri ukrašavanju. Razumijevanje slike prostora u kojem živite prvi je korak u stvaranju stilsko smislenih dekoracija – što prostor čini jedinstvenim, koji dio treba biti naglašen, na koji dio prostora se želi staviti pažnja ( je li to kamin ili veliki prozor ispred kojeg jednostavno mora biti postavljeno božićno drvce ili zanimljiva stolarija koju svakako treba naglasiti i ukrasiti i sl.) Promatranje sheme boja u interijeru sa kojima će se uskladiti boja ukrasa, veličina i zastupljenost ukrasa koji najbolje odgovaraju, način je osvještavanja prostora i bitni elementi koji pomažu pri stvaranju slike vjerne afinitetima i izvornom stilu doma. Dobra procjena veličine božićnog dekora važna je jer dekoracije ukrašavaju dom, no ne preuzimaju glavni akcent (posebno u manjim prostorima gdje je pravilo „ manje je više“ gotovo uvijek dobrodošlo) kao što se ne bi trebale niti „izgubiti“ u velikom prostoru. To pravilo ne vrijedi, jer pravila se i krše, ako postoji afinitet prema predimenzioniranosti ili pak izrazitom minimalizmu.
Stil života, sklonosti, blagdanske tradicije, no i mogućnosti skladištenja, elementi su koji će isto tako utjecati na način ukrašavanja.Dva su načina kojim se može pristupiti ukrašavanju doma, gdje oba daju jedinstvenost prostoru, ovisno o preferencijama – krenuti u smjeru dekoriranja prilagođenog postojećim bojama, nijansama i uzorcima te cjelokupnom stilu prostora ili pak nadopunjavanje ukrasima u kontrastu s postojećim stilom. Drugim riječima, slijediti stil uređenja doma pa tako minimalističkom prostoru dodavati neutralne i nenametljive dekoracije ili pak svijetle, jarke i hrabre boje ukrasa eklektičnom domu ili pak prostoru dati kontrast, npr., odabirom bezvremenskih (tradicionalnijih), individualni je odabir – usklađivati ili kontrastirati prvi je korak nakon kojega se gotovo sve logično poslaguje.
Tradicionalan način božićnog dekora, a vjerojatno i najzastupljeniji, nepogrešiv je odabir. Idealan za domove tradicionalnog stilskog izričaja, odlično se uklapa i u domove drugačijih vizualnih tematika, uz malo pažnje pri dekoriranju – crvena, zelena, zlatna boja, imela i božikovina, motivi anđela i orašara i dr. daju očaravajući bezvremenski dojam – tradicionalna tema spaja klasične elemente koji evociraju osjećaj topline i dragih uspomena. No, sve su mogućnosti dekoriranja uvijek otvorene i u konačnici jedino je važan osjećaj onih koji u prostoru borave.
Promatrajući svoj dom kao podlogu i platno dekorima i ukrasima koji privremeno daju domu neku drugu dimenziju može se doprijeti i do spoznaje da je za vaš dom idealan npr. eklektičan stil tj. onaj koji podrazumijeva elemente različitih stilova ukrašavanja, i to je u redu – najbolji su blagdanski ukrasi oni koji volite! I to je najvažnija smjernica koju treba slijediti!