Ako se na vašoj listi našlo preuređenje kupaonice, važno je napomenuti da je riječ o popriličnoj investiciji, u pravilu dugoročnoj jer kupaonice se obično preuređuju svakih 10 do 15 godina, stoga je jako važno napraviti dobar plan. Upravo on je kakva-takva garancija da nećete probiti zadani budžet.
S obzirom na to da su cijene materijala i radova dosta rasle u posljednjih godinu dana, jako je važno voditi računa o baš svakoj stavci. Ako s tim nemate iskustva, odlična je stvar to što u salonima Petrokov možete rezervirati termin za besplatno profesionalno savjetovanje o uređenju kupaonice. Planiranje preuređenja, čiji rezultat mora biti funkcionalan i lijep, zahtijeva puno vremena i materijala, a pomoć stručnog tima Petrokova savršeno je rješenje – jednostavno, brzo i efikasno. Termin rezervirajte u samo nekoliko koraka putem interneta popunjavajući osnovne podatke te u kalendaru odaberite željeni termin i prepustite se ruke stručnjaka. Tako ćete sigurno izbjeći brojne zamke i nepredvidive troškove koji su (pre)česti pri preuređenju ne samo kupaonice nego bilo koje prostorije u domu.
Iako očima nevidljive, instalacije u velikoj mjeri odlučuju o položaju sanitarnih elemenata. Najveće ograničenje je položaj kućnog vertikalnoga kanalizacijskog šahta u koji ulaze otpadne vode i fekalije. Treba paziti da je zahodska školjka postavljena što bliže šahtu i da je priključak na njega što kraći. Dugačak priključak može značiti začepljenja i smanjenje statične tvrdoće poda u koji je ugrađen. Instalacije se često skrivaju iza suhomontažnog zida za koji se uvriježio izraz “instalacijski zid”. Takvu izvedbu lakše je održavati i ne zahtijeva intervencije u konstrukciji. U samim instalacijama važni su prije svega pravilni ispusti i odvodi.
Prije sanacije kupaonice potrebno je odlučiti što je sve potrebno zamijeniti. Pri tome se prije svega računa i na cijevi i električne instalacije u kupaonici te eventualnu ugradnju dodatnih sustava kao što je, na primjer, podno grijanje. Oprema i veličina pločica prije svega ovise o veličini kupaonice te su za veliku, odnosno malu kupaonicu primjereni različiti formati pločica.
Kada budete birali ponude izvođača, pazite da ponuda sadrži barem sljedeće točke: demontažu opreme i odstranjivanje pločica, odvoz materijala, grube vodovodne radove, zidarske radove, pripremu podloge za polaganje, polaganje pločica, fugiranje pločica te fine radove montaže.
Trenutačno su u kupaonicama hit walk-in tuševi i samostojeće kade. Ako kvadratura to dozvoljava, i kombinacija tih dvaju opcija. Obje opcije skuplje su od klasičnih tuševa i kada, ali i lakše za održavanje i puno efektnije u prostoru. Koju god opciju odabrali, prikupite nekoliko ponuda prije nego što se odlučite za konačnu verziju.
Osim pločica i mozaika, koji su klasične vrste obloga u kupaonicama, danas se koriste i druge obloge. Vrlo korištena i lijepa podna i zidna obloga su kamene ploče. Kamen u kupaonici djeluje klasično i elegantno. Malo drugačije i zanimljivo rješenje je drvo u kupaonici. Ne odnosi se to samo na kupaonski namještaj već i na zidne i podne obloge. Drvene kupaonske podne obloge daju ugodan osjećaj bosim nogama.