Pelud je jedan od najčešćih uzročnika neugodnih alergija, stoga napravite sve da niste s njim u dodiru u svom domu. Prvi korak je uklanjanje kopriva i ambrozije u neposrednoj blizini. U svom vrtu to učinite sami, ako se radi o javnom zemljištu prijavljuje se nadležnom komunalnom redaru.
Radi li se o ambrojizi iz susjedovog vrta, a on ne reagira pojavu ambrozije prijavite nadležnom poljoprivrednom inspektoru. Inače, postoji i korisna stranica Lovci na ambroziju na Facebooku. Nakon boravka u prirodi svu odjeću operite i otuširajte se. Pelud se skuplja i na odjeći i na kosi.
Spriječite pojavu pljesni i gljivica. Dezinficirajte svaki mjesec kupaonicu, odvodne slivnike, tuš kabine i zavjese. Koristite odvlaživač u danima punim vlage. Vlaga u kući mora biti manja od 50 posto pa će njihova pojava biti svedena na minimu. Na betonske podove, osobito u podrumu, ne stavljajte tepihe. Pregledajte i popravite područja koja bi mogla biti oštećena vodom, primjerice krov, podrum, umivaonik i cijevi. Kako bi se smanjili alergene koristite nape, pročistače zraka...
Grinje su vidljive samo pod mikroskopom. Njihovi izmet (a ne sama životinja) može izazvati simptome alergije u bilo koje doba godine. Valja redovito mijenjati posteljinu, a čistiti madrac, povremeno oprati jastuke, pokrivače, deke...
Uklonite višak vlage, grinje napreduju u vlažnosti iznad 50 posto. Sagove čistite pomoću pare, usisavanje ne prikuplja grinja. Parna toplina ubija grinje. Svi volimo naše kućne ljubimce, ali alergiju koža ili životinjske dlake. Redovito usisavajte.
>>Preskočite kemijska sredstva: tuš kabinu očistite ekoproizvodima iz ostave