PUN OKUS

Sušenje začinskog bilja je lako!

Shutterstock
15.07.2017.
u 08:03

Suše začinsko bilje, poput origana, kopra i ružmarina prikladnije je za sušenje na zraku, dok biljke poput metvice i bosiljka sadrže više vode, stoga je njih bolje sušiti u pećnici ili dehidratoru

Uzgoj začinskog bilje nije tako lak posao kakvim bi se mogao činiti na prvi pogled. U to su se uvjerili svi koji su pokušali, pa makar i na svom balkonu, uzgojiti teglicu bosiljka, ružmarina ili metvice. Mnogo čimbenika valja uzeti u obzir kako biste osigurali njihov dobar rast, a savjete kako izbjeći početničke greške prilikom uzgoja začinskog bilja pročitajte ovdje.

Jednom kada ste ovladali ovom vrtlarskom početničkom vrstom i uzgojili impresivnu količinu začinkog bilja, vrijeme je da se okušate i u drugom koraku – njegovom sušenju!

Osim što se mogu koristiti u svježoj varijanti, začini su vrlo korisni u kuhinji u sušenom obliku. Jednostavno se mogu osušiti i takvi će potrajati više mjeseci, stoga je ova metoda konzerviranja korisna ako imate bogat začinski vrt i ne stignete konzumirati sve biljke dok su svježe.

Foto: Shutterstock

Najbitnije je odlučiti koju metodu sušenja želite koristiti za koju vrstu. Naime, suše začinsko bilje, poput origana, kopra i ružmarina prikladnije je za sušenje na zraku, dok biljke poput metvice i bosiljka sadrže više vode, stoga je njih bolje sušiti u pećnici ili dehidratoru.

Sušenje na zraku

Uberite svoj začin i posložite u svežnjeve. Neka svaki svežaj sadrži između pet i deset grančica ili stapki biljke. Povežite ih gumicom ili sličnom uzicom te uložite u papirnatu vrećicu tako da stabljike budu okrenute prema gornjoj strani. Vrećicu zavežite i objesite na balkon, na neko sunčano mjesto. Ako želite dodatno ubrzati postupak sušenja, probušite nekoliko rupica za cikrulaciju zraka i provjetravanje.

Papirnatu vrećicu možete zaobići te svežnjeve zavezati za konopac za sušenje rublja.

Foto: Shutterstock

Sušenje u pećnici

Ubrane biljke posložite po limu za pečenje podstavljen pek-papirom tako da se ne preklapaju. Sušite ih u zagrijanoj pećnici na vrlo niskoj temperaturi dva-tri sata. Bilje će biti osušene kada će se mrviti pod prstima. Za brže rezultate možet evrata pećnice blago odškrinuti.

"Nježnije" biljke, poput bosiljka, peršina i metvice mogu biti kompliciranije za sušenje. Naime, ako se ne suše na pravilan način, mogu vrlo brzo poplijesniviti. Njih je najbolje ubrati kada nisu vlažni i osušiti na brzi način.

Biljke sušite odmah nakon branja. Nemojte ih ostaviti da čekaju kada ulovite vremena jer će se za njih uloviti prašina ili vlaga, što će u konačnici uništiti njihov okus, boju i izgled.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije