sos za zelenilo

Sedam savjeta za uspješan uzgoj paprati, jedne od najtraženijih sobnih biljaka

Shutterstock
10.11.2024.
u 07:00

Potrebno joj je mnogo vlage u zraku stoga će teško uspjeti u domovima sa centralnim grijanjem, osim ukoliko joj se vlaga svakodnevno ne osigurava

Sobne biljke uvijek su dobra ideja kad želite unijeti živost u prostor. Uvijek možete računati na njih da će svakom prostoru dodati dašak zelenila i prirode. Stručnjaci za biljke otkrili su da će paprati biti jako popularne u 2025. Paprat svoju popularnost duguje činjenici da je jednostavna za uzgoj.

Foto: pixabay

Da bi uspjela, potrebno joj je hladno i vlažno mjesto, zaštićeno od sunca stoga je idealno postaviti je pored prozora okrenutog ka sjeveru ili istoku te u prostorije poput hodnika i predsoblja u kojem nema puno prirodnog svjetla. Potrebno joj je mnogo vlage u zraku stoga će teško uspjeti u domovima sa centralnim grijanjem, osim ukoliko joj se vlaga svakodnevno ne osigurava. Što se tiče zemlje, najbolje joj odgovara tresetni kompost. 

Foto: Shutterstock

Zimi je treba zalijevati jednom tjedno i držati na temperaturi od oko 15 C. Ljeti joj odgovaraju temerpature od 18 do 21 C, ali nikako iznad 24. Tada je treba zalijevati dva do tri puta tjedno i redovito prskati. Za zalijevanje i prskanje najbolje je koristiti kišnicu.

U proljeće ju je dobro presaditi te od travnja do rujna jednom mjesečno prihraniti. Lijepi, duguljasti, lepršavi i dekorativni listovi zaštitni su znak paprati, nezahtjevne sobne biljke koja se izvrsno snalazi i u eksterijeru - balkonu, vrtu, terasi. Njihov dodatni 'bonus' jest to što ih možemo uzgajati samostalno ili kombinirati s drugim biljkama - jednako su atraktivne ako su im susjedi u tegli cvjeće sa ili bez cvjetova.

Foto: pixabay

Što još trebate znati da biste uspješno uzgojili paprat, pročitajte u nastavku teksta:

1. Paprat u zimskim mjesecima u kući treba biti u blizini prozora, ali ne u izravnom dodiru sa sunčevim zrakama.

2. Treba je zalijevati jednom tjedno, potapanjem lončanice u vodu. Neka tako ostane dvadeset minuta. Potrudite se da sav višak vode dobro ocijedite i kako bi se izbjegla voda u tanjuriću.

3. Može se uzgajati u komadu kore drveta s korijenjem umotanim u mješavinu mahovine i treseta.

4. Paprat se nikad ne orezuje, ali moraju se maknuti suhi ili požutjeli listovi.

5. Nikad ne uklanjajte sloj prašine koja prekriva lišće, jer to je prirodna zaštita!

6. Ako listovi postanu mekani, biljka ima premalo vode!

7. Ako listovi trunu ili opadaju previše je vode, smanjuje zalijevanje!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije