Dizajn i uređenje doma mogu imati značajan utjecaj na ukupnu sreću. Prostor u kojem se osjećate dobro i pozitivno odražava se i na druge aspekte vašeg života, a drevna kineska praksa feng shui primjenjuje se s tim ciljem već tisućama godina.
"Feng shui je zaista umjetnost koja slavi znanost", kaže Gabrielle Santiago, dizajnerica interijera sa sjedištem u Los Angelesu i stručnjakinja za feng shui. "Njegova je svrha postići sklad i ravnotežu između ljudi i njihove okoline."
Feng shui, što u prijevodu doslovno znači "vjetar i voda", u povijesti se koristio za odabir povoljnih mjesta i vremena za izgradnju domova, uzgoj usjeva i druge aktivnosti koje održavaju život, kaže Santiago. Filozofija se temelji na elementima zemlje, metala, vode, drva i vatre, koji se mogu predstaviti kroz različite oblike, boje i materijale u cijelom domu.
Prava ravnoteža pomaže u njegovanju sretnih, organiziranih prostora koji podržavaju našu dobrobit i svakodnevni život. Jedan od najvažnijih feng shui čimbenika je chi ili energija u sobi. U velikoj sobi u kojoj nema puno namještaja, energija navali poput poplave, zbog čega se možete osjećati izgubljeno i nemate kamo otići. Suprotno tome, mali prostor prepun namještaja ne daje energiji dovoljno prostora za kretanje, što rezultira stagnirajućim osjećajem.
Da biste potaknuli skladan osjećaj u vlastitom domu, isprobajte ove jednostavne načine za uključivanje feng shuija u svoj prostor.
1. Uklonite nered
Prema ovoj filozofiji, pretjerana gužva može spriječiti protok energije u vašem domu. Ako se osjećate umorno, potišteno, nemotivirano ili klaustrofobično, chi u vašem domu vjerojatno je prespo. Smanjitr nered, posebno oko prolaza poput vrata i hodnika. Uklonite sve prepreke koje vam stoje na putu dok se krećete kroz dom i bacite sve nepotrebne ili neželjene predmete koji zauzimaju dragocjen prostor.
2. Otvorite prometni tok
Odaberite namještaj koji omogućuje otvorene putove u sobe i oko njih. U dnevnoj sobi izbjegavajte rasporede koji postavljaju stražnji dio sofe prema ulazu u sobu i razmislite o zamjeni četvrtastog stolića okruglim. Zaobljeni uglovi poželjniji su od oštrih rubova jer omogućuju uglađeniji protok prometa. Razmislite o tome kako se krećete kroz sobu i pobrinite se da vaša ruta bude glatka i jasna.
3. Dizajnirajte ulaz
Reakcija koju imate prilikom ulaska u kuću je energija koju ćete unijeti u ostatak kuće. Stvorite pozitivan prvi dojam urednim ulazom. Dodajte biljke oko ulaznih vrata kako biste potaknuli atmosferu dobrodošlice i dodajte dovoljno osvjetljenja kako ne biste odmah ušli u mračnu sobu.
4. Dodajte biljke
Biljke pružaju doslovnu vezu s prirodom unutar naših domova, dajući energiju i svježinu. Ukrasite sobe obiljem biljnog svijeta, vodeći računa da odaberete sorte koje odgovaraju uvjetima osvjetljenja vašeg doma i vašoj sposobnosti da se brinete o njima. Međutim, čuvajte se onih s bodljikavim ili šiljastim lišćem.
5. Iskoristite položaj
Pri postavljanju namještaja vodite uvijek računa o tome u kakvom je odnosu s vratima. Naprimjer, kada ležite u krevetu ili sjedite za stolom, idealno bi bilo da imate mogućnost vidjeti vrata, a da ne budete izravno u ravnini s njima. Najbolje mjesto često se nalazi dijagonalno od vrata s čvrstim zidom iza.
6. Stvorite ravnotežu bojom
Ovisno o nijansi, boja može prizemljiti ili podići sobu. Tamne boje neka budu rezervirane za podove kako bi se dobio čvrst temelj. Zatim nanesite svijetle boje na zidove i stropove za uravnotežen, otvoren efekt. Suprotno nanošenje (podovi svijetle boje s tamnim zidovima) mogu dovesti do neuravnoteženog osjećaja.
Zapamtite: Cilj nije postići savršeni feng shui. Usredotočite se na male promjene koje vam pomažu da se osjećate opuštenije i zadovoljnije.
Za svakodnevnu inspiraciju pratite nas i na Instagramu!