Luksuzni stan na atraktivnoj zagrebačkoj Šalati građen je 40-ih godina prošlog stoljeća. Njegov interijer slijedio je sve uzuse tadašnjega graditeljstva i stila stanovanja. No vrijeme je učinilo svoje i s novim vlasnikom došlo je vrijeme za kvalitetnu adaptaciju. Želja nove vlasnice 140 četvornih metara bilo je osmisliti prostor koji će štovati tradiciju, ali i odisati toplom, ugodnom atmosferom. Taj posao povjerila je zagrebačkom dvojcu - arhitektu Paulu Valčiću i dizajneru interijera Boranu Petljaku iz studija Stairwell&Loft.
- U ovom interijeru posebno je zanimljivo j skladno miješanje stilova namještaja - od klasika dizajna, preko konfekcijskih komada iz robne kuće Ikea, zatim s tarog restauriranog namještaja do novih komada stilskog namještaja koje je izrađeno po skici dizajnera - ističe Boran Petljak, naglašavajući kako je starogradski stan zadržao je svoju salonsku tlocrtnu formu.
Ipak, novi šarm dobio je zamjenom zidnih pregrade staklenim stijenama.Tijekom adaptacije nije bilo nekih većih problema, a s obzirom na godinu gradnje najveći je izazov za arhitekkta bilo pozicioniranje kupaonica zbog pozicija vertikala odvodnje. Veći zahvat bilo je nekadašnju staru lođu, zatvorenu derutnim staklenim stijenama, otvoriti i tako dobiti prekrasan balkon s pogledom na zelenilo Šalate.
- Ovaj je townhouse stan podjednako luksuzno i po mjeri dizajniran i opremljen, a ekskluzivni ambijent definiraju standardni estetski elementi - tamni drveni podovi, stilska drvena stolarija, gipsane štukature, skupocjena rasvjeta, ali i poneki klasici dizajna - komentirao je konačno uređenje arhitekt Paulo Valčić, naglašavajući kako je eklektičan stil uređenja potpis njihovog studija.
Posebno je istaknuo kako je kod svih njihovih projekata interijera nastoje najveći dio opreme stana proizvesti u radionicama domaćih starih majstora prema zamisli naših dizajnera. Tlocrtno je stan adaptacijom dobio potpuno novu funkcionalnost. U prostor od 120 četvornih metara nalazi se bračna spavaću sobu sa zasebnom kupaonicom, dvije dječje sobe sa zajedničkom kupaonicom, dnevni boravak odvojen staklenom pregradnom stijenom od blagovaonice i kuhinje, te ulazni hodnik i balkon. Dotrajali parketi zamijenjeni su domaćim hrastovim parketom tamno smeđe boje.
Završno je četkan i premazan voskom što odaje dojam seljačkog poda izrazito prirodnog izgleda. Terrazzo podove zamijenio je crno bijeli mramor u ulaznom hodniku, dok su u kupaonicama korištene Villeroy & Boch bijele keramičke pločice s crnim dijagonalnim intarzijama. Kuhinjski je prostor vizualno naglašen stubom i odijeljen od prostora za blagovanje tek dekorativni stupovima nadsvođenim lukovima i ukrašenim gipsanim štukaturama. Sve to prostor čini i pomalo ekstravagatnim i vrlo otmjenim.
S druge strane svuda se uočava i uvijek potebna funkcionalnost. Posebna pažnja usmjerena je naraskošnu rasvjetu i komade namještaja, pomno biranim kućnim dekorima i tekstilom koji je uvijek u funkciji ugode - od laganih prozračna zavjesa s teškim tamno-smeđim dekorima koji po potrebi imaju funkciju potpunog zamra čivanja do jastučića i sagova. Gusnati rebrasti radijatori u dnevnom boravku sakriveni su dekorativnim drvenim maskama s ispunom od ratana kako bi se savršeno stopili s kompozicijom kamina.
Za završnu obradu ložišta poslužila je stara opeka koja je ostala od rušenja zidova. Vlasnica i njezini najbliži uživaju u svakom kutku stana, ali za nju posebnu radost pruža spavaća soba s američkim krevetom s visokim madracem i prozračnim bijelim baldahinom.
>>Mali bijeli stan: sve je stalo u samo 27 četvornih metara
vidi se da su zivjeli u ameriki po tapetama i glupim lampama