Stari namještaj ne mora nužno završiti na otpadu. Za neke veće makeovere možda je potreban majstor i njegovo znanje, no u neke manje obnove možete se upustiti i sami. Važno je imati samo dobru volju, strpljenja i alat. A za početak pogledajte savjete našeg poznatog dizajnerskog dvojca Niana.
– Svakoj stvari može se udahnuti novi život i pritom napraviti originalan komad namještaja koji će u interijeru napraviti razliku i unijeti malo originalnosti i unikatnosti u prostor – tvrde dizajnerice Nikolina Šimunović i Ana Barbarić Katičić, potkrepljujući svoju tvrdnju obnovom starog stolca. Slijedite njihove upute i napravite originalan komad namještaja. Svoje uspjele uratke možete nam i poslati.
Pregled i dijagnostika
Pregledajte stolac i uvjerite se je li doista čvrst i stabilan. Možda je potrebno čvršće zaviti vijke, stolarskim ljepilom zalijepiti utore ili kitom zakitati neka oštećenja.
Brušenje starog laka ili boje
Brusnim papirom ili brusilicom za drvo temeljito skinite stari lak i boju. Za taj posao možete koristiti različite vrste brusnog papira, od grubog do finog. Nakon detaljnog "šmirglanja" važno je očistiti svu prašinu. Stolac, ili bilo koji drugi komad namještaja može se i prebrisati vlažnom krpom.
Nanošenje temeljne boje
Suh i očišćen stolac premažite temeljnom bojom za drvo. Pazite da temeljna boja dobro pokrije cijelu površinu. Pustite neka se sve dobro osuši.
Oslikavanje
Odabrani motiv crtajte s kistovima različite debljine i u bojama koje se vama sviđaju. Crtajte isključivo na stolcu na kojem se osušila boja.
Lakiranje
Završni posao je lakiranje stolca kako bi se sve što ste napraviti lakom učvrstilo i zaštitilo. Lak nanesite u tri sloja.