Postoje neki dekori koji nikad neće biti “passe”.
Među njima su svakako i mobili, komadi koji su kod nas poznati uglavnom u varijanti figurica koje se vrte iznad dječjih krevetića pa tako umiruju ili zabavljaju bebe.
No, oni su zapravo puno značajniji u uređenju interijera, a u inozemstvu gotovo i kultni jer se smatra da, osim što privlače pogled, i provjetravaju ljudski um. Originalni primjerci mobila od kraja prošle godine mogu se kupiti i kod nas.
Holistički pristup
Radi se o onima koje izrađuje danska tvrtka Flensted Mobili čiji je pristup izradi mobila praktički holistički.
- Naše mobile radnici izrađuju kod kuće, tako da svaka dva tjedna predaju mobile spremne za isporuku i tom prilikom dobivaju novi materijal za izradu. U tvrtki su se na taj način odlučili u svrhu održive proizvodnje i štednje goriva, tako da 50 radnika ne mora svaki dan putovati u tvornicu i natrag kući - objašnjavaju nam u tvrtki Mare Mobili, ekskluzivnom zastupniku za Hrvatsku.
Mobil ”balet” nastao je u povodu 190. obljetnice rođenja H. C. Andersena koji je bio fasciniran baletom (197 kn)
Glavni slogan danskih mobila je “Pokret i sklad” kroz koje kontinuirano žele potaknuti kupce da odahnu od užurbane svakodnevice promatrajući mobil. Vjeruju da su mobili puno više od ukrasa i da nose poruku o važnosti kretanja, napretku te vanjskom i unutarnjem skladu i ravnoteži.
Umirujući pokret
- Njegov pokret privlači pozornost promatrača i djeluje opuštajuće, stoga se često mogu naći iznad dječjih krevetića. Uz to, kretnje mobila su vrlo zanimljive, jako ih je teško prestati gledati jer se ne ponavljaju u istom redoslijedu.
Mobil od geometrijskih ukrasa naručili su iz muzeja Bauhaus (890 kn)
Da danski mobili nose dobru priču shvatili su i u uglednim svjetskim institucijama. Primjerak za svoj prostor zatražili su u poznatim muzejima, newyorškom Guggenheimu, londonskom Tate Modernu te njemačkom Bauhausu.
“Flowing Rhytm” mobil prikazuje igru oblika i boja u pokretu (3490 kn)
Ti “muzejski” primjerci dostupni su u prodaji, a svoj mobil zatražili su i iz Armanija, Michelina, Microsofta... Osim sa znanošću, muzejima i brendovima visoke mode, mobili su povezani i s filmskom umjetnošću. Flenstedovi su korišteni u filmu “Tko se boji Virginije Woolf” gdje su “glumili” s Elizabeth Taylor.