Na izložbi “Gardening” u POU Zagreb svoj koncept urbanog vrta izložila je i studentica industrijskog dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu Franka Spetić.
Njezin rad “Dječja pregrada”, kao što i sam naziv govori, nastao je iz promišljanja o povezivanju najmlađih s prirodom – brojni napredni sadržaji i razvoj tehnologija koje djeca koriste čine da ona odrastaju bez kontakta s njom. Franki je ovo ujedno bio i prvi susret sa zelenim dizajnom i uzgojem bilja.
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
– U istraživanju sam primijetila problem udaljavanja djece od prirode zbog sve češćeg provođenja slobodnog vremena uz televiziju ili računalo te mi je cilj bio istražiti kako djeci ponovno suptilno približiti prirodu – objašnjava buduća dizajnerica. Kroz razgovore i dijeljenje iskustava sa sestrom, odgojiteljicom Petrom Spetić nastala je dječja pregrada koja odiše razigranošću i pozivom na eksperimentiranje.
Putem igre bi djeca usvajala brojne spoznaje i vještine, sama pratila kako iz sjemena, lukovice ili male sadnice nastaje i buja novi život. A to je bila i jedna od, kako nam je otkrila Franka, krajnjih namjera njezina zelenog koncepta.
– Dijete se ovako uči odgovornosti skrbeći za drugo živo biće, biljku – ističe studentica. Dječja pregrada sastoji se od dva dijela – radne plohe i visećih tegli i visoka je 150 cm kako bi bila pristupačna za ovaj uzrast. Stojeći, dijete može samo saditi biljke za radnim stolom, zalijevati ih i stavljati na sajle te dizati u zrak i spuštati kad zatreba.
Teglice se također sastoje od dva dijela. U gornjem su zemlja i biljka, dok donji ima funkciju tanjurića – u njega kapa voda kojom se zasađena kultura napaja tijekom idućih dana. Usto ova donja posudica sprečava da nakon zalijevanja voda kapa iz tegle na plohu.
Franku je projekt toliko zaintrigirao da sada radi na izradi prototipa dječje pregrade. I ne samo na tome. Naime, vertikalni zeleni vrtovi koje je osmislila nisu isključivo namijenjeni djeci – proširila je priču i na radne prostore te domove u kojima nema puno prostora i mogućnosti za uzgoj bilja i cvijeća.
Vrtovi ‘za odrasle’ funkcionirali bi samo u obliku viseće pregrade, bez radne plohe.
>>'Moj alat za urbane vrtove može se prati u perilici za suđe'