Sudeći po ocjeni cvjećara, krizantema je jedna od najzahtjevnijih vrsta za uzgoj. Svjedoči nam to i Snježana Marinčić, vlasnica cvjetnog ateljea na Trešnjevci, koja se cvjećarstvom sa svojom obitelji bavi još od malih nogu.
– Danas se to radi modernim tehnologijama, no sjećam se iz svog djetinjstva da smo u kolovozu prekrivali krizanteme kako bismo im “skratili dan” te kako bi procvale baš pred blagdan Svih svetih – prisjeća se Snježana.
U Hrvatskoj se ovo cvijeće tradicionalno polaže na grobove ovih dana u godini, bilo u raskošnim aranžmanima ili skromnijim buketićima.
Simbol prolaznosti
Krizantema je kod nas simbol žaljenja, smrti i prolaznosti, a uvriježeno je mišljenje da je to baš zato što cvjeta i može se naći isključivo u ovo doba godine.
– U inozemstvu se krizantema koristi čak i u svadbenim buketima ili se nosi u kućne posjete. Meni je jedna od najdražih vrsta cvijeća baš zato što ju je teško uzgojiti – dodaje Snježana.
U Kini krizantema predstavlja nešto sasvim drugo – radost, mir i vitalnost te se poklanja mladenkama. Prema japanskoj predaji, japanski carevi u čaše vina ubacivali su po jednu laticu krizanteme kako bi što dulje živjeli. Krizantema je u Europu donesena upravo iz Japana. Tamo ima simboliku moći, vječnog života, sreće i obilja, no takvo razmišljanje na ovim prostorima nikada nije zaživjelo.