Kad je talijanski kolekcionar umjetnina i ljubitelj knjiga Franco Maria Ricci napustio svoju izdavačku kuću, citirao je Voltairea i rekao: "Pustite me da uzgojim svoj vrt". U proteklih nekoliko godina izgradio je nevjerojatan labirint, daleko najveći na svijetu, u svom domu u Fontanellatu, pored talijanskog grada Parme. Labirinto Della Masone je park kulture, smišljen s talijanskim arhitektima Pierom Carlom Bontempom i Davidom Duttom. Prošlo je osam godina otkad su radovi započeli, a sada se bliže kraju - labirint će postati otvoren za javnost kasnije ove godine.
Labirint, koji prekriva 17 hektara zemlje, izgrađen je isključivo od različitih vrsta bambusa. "Odabrao sam 120.000 biljaka različitih vrsta - bambus je nevjerojatna biljka koja nije podložna zarazama, ne gubi lišće zimi te pročišćava zrak", izjavio je Ricci. "Neke biljke narast će i do 5 metara, a posađene su u obliku kvadrata čije su stranice duge 300 metara. Labirint ima 3 kilometra različitih puteva", dodao je.
U arhitekturi postoje tri vrste labirinta - kretski, rimski i crkveni, a razlikuju se po broju kružnica - kretski ih ima sedam, crkveni jedanaest, dok je rimski kvadratan. Upravo za ovaj posljednji odlučio se Ricci, a ogradio ga je zvjezdastom ogradom po uzoru na utvrde koje je skicirao Michelangelo za obranu Firence.
Labirint uključuje i nekoliko zgrada u kojima će biti pohranjena Riccijeva umjetnička kolekcija te knjižnicu posvećenu tipografiji i umjetnosti. U sredini labirinta nalazi se trg površine 2000 metara kvadratnih, okružena kolonadama, a na njoj će se održavati razni koncerti, zabave, izložbe i druga događanja. Iznad trga nalazi se kapelica u obliku piramide koja podsjeća da je labirint zapravo simbol vjere, a otvorit će se i dva restorana.
U Italiji već postoje dva dobro očuvana labirinta nedaleko Padue, jedan iz sredine 17. stoljeća, a drugi iz 1720. godine.