Barcelona, Toskana, Algavre, Azurna obala... To su neke od najomiljenijih na kojima Britanci kupuju nekretnine za ljetovanje i mirovinu i nimalo nas ne iznenađuju. Zanimljivo, u njihovih Top 20 ubacila se čak i Crna Gora, no ne i Hrvatska. Zašto se na tom prilično opširnom popisu nije našla i naša obala provjerili smo u smo u agenciji Biliškov nekretnine, koja dobar dio svog poslovanja ima upravo sa strancima.
- Nekretnine na našoj obali u nekim su mjestima precijenjene u odnosu na ono što pružaju i na navedene destinacije. Uz to, do početka procesa legalizacije veliki broj njih nije imao urednu dokumentaciju, urbanističke planove, sporo se izdaju dozvole, a bilo je, nažalost, i slučajeva prevara - objašnjava agent Ivo Barun.
Ta je pravna nesigurnost, nedorečeni zakoni i najava poreza na imovinu “potjerala” strance prema obali Crne Gore koju ocjenjuju isplativijom i prosperitetnijom od naše, iako nije značajnije jeftinija.
- Teško je odrediti aritmetičku sredinu cijena nekretnina uz obalu općenito i njihovih i naših cijena. No, primjerice, kvadrat apartmana u Herceg Novom drugi red od mora košta 1290 eura, a u Sukošanu 1350 eura tako da se ne radi o značajnijim odstupanjima u cijeni već o drugim prednostima.
U zemljama poput Španjolske, Francuske i Turske to su stabilno tržište nekretnina, povoljnije aviokarte i slične prednosti zbog kojih su one interesantnije stranim kupcima.
- Stranci, pogotovo Britanci, ocjenjuju nas kao jako nedefinirano i nesigurno tržište. Hrvatska ima ogroman potencijal, no ne i strategiju koja bi uz kvalitetnu infrastrukturu zadovoljila strane standarde - zaključuje Barun.
tko će normalan u ovoj betonari koju ste uslikali nešto kupiti, bez ikakvog vrta, zelenila,uređenog okoliša s ogromnim betonskim parkiralištem, a takvih je betonara 90% u hrvatskoj ponudi nekretnina. Kupci sa zapada traže autohtone kuće s uređenim okolišem, zelenilom, vrtom...,a ne betonskim parkiralištima, toga imaju dosta u londonu, parizu...