Ana Armano Linta bavi se produkt-dizajnom, a svoje će uratke predstaviti i na godišnjoj izložbi Hrvatskog dizajnerskog društva koja se otvara početkom rujna u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.
U dizajnu je najviše intrigira otkrivanje novih putova. Pojašnjava:
– Otkriti nove načine pristupa određenom uporabnom predmetu, ili novih načina pristupa određenim potrebama i problemima kroz produkt-dizajn, otkriti kako kroz fizičku okolinu utjecati na stvarnost – to je uvijek u središtu mog interesa.
Kao i većina naših dizajnera, muku muči s izradom prototipa i ulaganjem u dovršetak proizvoda, posebno ako je riječ o umjetnim materijalima, spužvama... Za razvoj proizvoda potrebno je isprobati ga, testirati, katkada napraviti i poneku izmjenu. Razvijajući projekt Table Yourself, većinu stvari napravila je sama.
Razmišljajući o svom poslu i arhitekturi, Veljko Linta kaže:
– Zamisli skladatelja koji sklada muziku. Može biti inspiriran ljubavnim tekstom, duhovnim, ili nekim koji je posvećen cvrčku ili kristalnoj rešetki, ali može biti i tekst bez riječi ako postoji doživljaj. Jer skladatelj crpi inspiraciju iz doživljaja, osjeća ga u sebi, i čini čudo: transformira doživljaj u muziku koja prenosi taj doživljaj, mijenja tvoje emocije, misli, tjelesne osjete, čak i pogled na svijet. Dakle, skladatelj muzikom mijenja stvarnost, a isto čini arhitekt pomoću prostora. Razlika je u tome što muzika uđe u tebe, a ti u prostor, ali potencijal kreiranja stvarnosti je čudesan i neizbježno utječe na život svijeta.
Naglašava kako arhitekt treba paziti iz kojeg doživljaja i s kojom namjerom će kreirati novu stvarnost jer to radi uglavnom za druge ljude pa stoga logičnim smatra da ovisi o željama investitora i korisnika, dodajući:
– Treba se potruditi prodrijeti u te želje, shvatiti ih, osjetiti ih, profiltrirati ih, izraziti ih, ispuniti ih na najkvalitetniji mogući način. Tako se puno nauči i o arhitekturi, i o ljudima, i o sebi samome. Kako bi rekao moj dragi profesor Dinko Kovačić, o odnosu sreće i taštine.
Oboje su ponosni što timski surađuju i spajaju arhitekturu i dizajn, a zapravo različite pristupe u projektiranju profiliraju kroz zajedničke ciljeve.
Ana ističe:
– Super mi je kako imamo vrelo ideja, katkad bih se najradije multiplicirala...
Veljko još dodaje kako je ponosan i na međuljudske odnose koje uspijevaju oplemeniti, bilo da je riječ o investitorima, suradnicima, kolegama. Iskreno priznaje kako to nije uvijek jednostavno.
Ana je sudjelovala na nekoliko izložbi, poput Dana D te u sklopu studentske izložbe u Pučkom otvorenom učilištu. Veljko od službenih nagrada i priznanja izdvaja objavu konceptualne kuće za J. S. Bacha na webu i brončanu medalja Mobil Optimum na Ambienti za kockastu drvenu vrtnu kuću. Ali dodaje:
– Od neslužbenih i dražih nagrada meni je provesti vikend u vikendici zadovoljnih investitora, koju sam sam projektirao.
Trenutačno rade na projektu škole u Indiji, zatim vile u Dubaiju, kuće sa dva stana u Zagrebu, drvenoj kući u Gorskom kotaru, izložbenom postavu i dogovaraju proizvodnju stolića Table Yourself. Kažu kako se u njihovoj kreativnoj kuhinji kuha još svašta, a istodobno nastoje raditi i u svom vrtu. Onako, za dušu...
>>Ono najbolje od hrvatskog dizajna u MUO-u