Generalku u hladnjaku trebalo bi napraviti svakih mjesec dana, a za taj posao nećete izgubiti više od 20 minuta. Prvi korak – isključite hladnjak iz struje pa tek onda na posao. Važno je svu hranu izvaditi s polica te sve police, kutijice i rešetke prebrisati spužvicom natopljenom u blagoj otopini, primjerice, sredstva za pranje posuđa u vodi. Nakon toga hladnjak treba temeljito isprati.
Ako ste se odlučili za ekočišćenja hladnjaka, najvažniji saveznik bit će alkoholni ocat. Osim što djeluje dezinfekcijski, ugodno će mirisati. Umjesto octa može se koristiti i limunov sok. Nakon čišćenja dobro je svaku policu prebrisati suhom krpom. Prije ponovnog vraćanja namirnica u hladnjak, provjerite rok trajanja.
Da bi u hladnjaku bilo što manje neugodnih mirisa, a i da bi se hrana što kvalitetnije i što dulje očuvala, složite je u kutijice, zamotajte u alufoliju ili pak, poput zelene salate ili drugog povrća, zamotajte u obični bijeli papir. Nikad ne ostavljajte voće i povrće u hladnjaku u najlonskoj vrećici.
I još jedan savjet – kad vam se nešto po hladnjaku prolije ili prospe, očistite to odmah, bit će vam pri sljedećoj generalki jednostavnije. Ako odlazite iz stana na dulje vrijeme, hladnjak je najbolje isprazniti, očistiti, isključiti iz struje i ostaviti otvorena vrata.