Blizina rijeke i šume, zelenilo, mir i tišina bili su idealna kulisa za kuću za odmor obitelji koja živi izvan Hrvatske, ali voli često ovdje boraviti, naročito u Gorskom Kotaru, gdje se i nalazi njihov novi dom.
Malo selo Goršeti, u kojem su stanovnici sve rijeđi, dobilo je tako nove 'povremene' članove koji ovdje, nakon dovršenja svoje vikendice od 170 četvornih metara namjeravaju provoditi svaki slobodan trenutak, budući da su veliki ljubitelji prirode i lijepog okoliša.
Objekt koji se nalazi uz samu slovensku granicu i rijeku Kupu kupljen je, kako nam je otkrila arhitektica angažirana na projektu Edita Geci, vlasnica i direktorica studija Geci iz Zagreba, kupljen je u niskoj roh bau fazi s postojećim krovom.
Nakon kupnje, poduzeta je rekonstrukcija te uređenje cijelog prostora kako bi se projekt doveo u funkcionalno i ugodno mjesto za življenje.
- Na ovom smo projektu radili po sistemu 'ključ u ruke' – projektirali smo kuću, izvodili građevinske i instalaterske radove te projekt interijera. Prije završetka smo je opremili svime potrebnim za korištenje i doslovno je napunili kako bi naš klijent došao sam sa svojim koferom bez ikakve brige – objašnjava Edita Geci dodajući kako je neke osnovne smjernice o konceptu imanja kao i unutarnjem uređenju dobila od vlasnika.
- Vlasnici su željeli otpimalno rješenje što se tiče funjkcionalnsoti prostra te kuću koja će im biti ugodna za druženje i prije svega njima lijepa – ističe arhitektica. Okućnica od 1000 četvornih metara bila je dovoljna da se na njoj osim kuće i prostranog 'slobodnog' travnjaka, nađe i prostrana sjenica s roštiljem te vanjsko ložište za okupljanje oko vatre u večernjim satima, prostor za vježbanje i spremište te pristup rijeci. Kod planiranja interijera kuće bilo je potrebno promišljati kako što bolje iskoristiti neveliku kvadraturu i zadovoljiti sve potrebe investitora za željenim sadržajima.
Sretna okolnost je, između ostaloga, dojam da je objekt puno veći nego što jest. U prizemlju je otvoreni, zajednički prostor koji se sastoji od kuhinje, blagovanja i dnevnog boravka s velikim staklenim kliznim stijenama koje vode na natkrivenu terasu. Na toj etaži smješten je i gostnjski toalet te unutarnje stubište koje vodi u potkrovlje na kojem se nalaze dvije spavaonice s bračnim ležajevima. I gornja etaža nudi izazak na terasu, a ono što izaziva dodatno oduševljenje, osim pogleda s terase, zvuka potoka i malenih slapova jest kupaonica s pogledom.
Naime, kupaonica je zamišljena kao prava zona opuštanja – samostojeća kada smještena je pored velikog otvora te pruža pogled na okoliš. No, veliki prozor od poda do stropa uz kadu potiče pitanje privatnosti.
- Kako bi se postigla privatnost ukoliko je potrebna, sa strane kupaonice se nalazi zaklon za kamin – otkriva Edita Geci.
Dodatni bonus kuće je podrum s vanjskim ulazom, stavljenim kako bi se u danima kiše ne bi prljao unutarnji prostor. U podrumu se, osim tehničkih prostorija i spremišta za hranu i piće te tehničke potrepštine nalazi i mali hedonistički 'lifestyle' dodatak: vinoteka te teretana sa saunom odnosno mini spa što cijelo imanje čini zaokruženom cjelinom čija je lgavna namjena opuštanje i odmor.
Tome uvelike doprinosi i koncept uređenja koji je kombinacija rustikalnog i modernog, s vintage elementima te odabir tradicionalnih, autohtonih materijala iz toga kraja, prije svega kamena i drveta.
>>Stilski i tehnološki iskorak zagrebačke vile
jako lijepo