PROMO

Zdravo i korisno – uzgoj ljekovitog bilja

ljekovito bilje
Foto: PR FOTO
1/4
PR
Autor
PR članak
04.11.2014.
u 15:45

Možda ste naslijedili poljoprivredno zemljište i ne znate što biste s njim počeli, ili ste odlučili promijeniti posao kojim se bavite i postati poljoprivrednikom ili jednostavno volite provoditi vrijeme na svježem zraku? Kako povezati ljubav prema prirodi s nečim isplativim? Odgovor je jednostavan – počnite se baviti uzgojem ljekovitog bilja.

Ljekovito bilje spada među najisplativije kulture, osobito na manjim površinama. Hrvatska je zemlja u kojoj uspijeva ljekovito bilje izuzetne kvalitete s vrlo visokim postotkom eteričnog ulja u biljnoj masi. Ova je proizvodnja vrlo cijenjen hrvatski proizvod na svjetskom tržištu, stoga se 98% proizvedenog izveze iz Hrvatske. Tvrtke koje se bave izvozom ljekovitog bilja traže kooperante koji će za njih proizvoditi pojedine ljekovite vrste. Prije proizvodnje je moguće sklopiti ugovor o otkupu s prerađivačima ili se možete odlučiti za proizvodnju vlastitog gotovog proizvoda poput eteričnih ulja ili čajnih mješavina i sami ga plasirati na tržište.

Foto: PR FOTO

Proizvodnja ljekovitog bilja je u potpunosti ekološka proizvodnja i potpada pod zakone i pravilnike o proizvodnji hrane. To znači da su upotrebe pesticida i umjetnih gnojiva strogo regulirane te da je izuzetno važno da je tlo na kojem planirate uzgoj nezagađeno prethodnim uzgojem konvencionalnih kultura.

Ako još niste sigurni koju biste biljku uzgajali, najbolje je odluku o tome koje ljekovito bilje uzgajati donijeti nakon analize tla i klimatskih uvjeta u kojima se nalazi vaše zemljište. Treba imati na umu da kulture koje ne zahtijevaju puno njege i lake su za uzgoj istovremeno ne donose velike prihode.

Budući da ovo nije tradicionalna proizvodnja u Hrvatskoj dobro je otići na edukaciju. Edukaciju o tome kako proizvesti i kako preraditi ljekovito ili aromatično bilje možete steći u programu Proizvođač i prerađivač ljekovitog i aromatičnog bilja u Pučkom otvorenom učilištu Samobor, Trg Matice hrvatske 3. Predavači i autori programa su profesori s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Ukupno dosad je ovaj program završilo dvjestotinjak polaznika od kojih je preko 60 posto otvorilo svoje tvrtke ili ušlo u kooperaciju s nekim od velikih proizvođača te su tako postali aktivni proizvođači i prerađivači ljekovitog bilja.

Foto: PR FOTO

Sve informacije o programu možete dobiti putem telefona na broj 01 3360112 ili e-mailom na adresi obrazovanje@pousamobor.hr

Pučko otvoreno učilište Samobor se već godinama zalaže za poticanje proizvodnje i prerade ljekovitog i aromatičnog bilja. Promoviranjem ove proizvodnje potičemo stvaranje jednog novog hrvatskog proizvoda, konkurentnog u cijelom svijetu.

Posjetite našu Facebook stranicu Ljekovita zbilja.

Želite prijaviti greške?