07.02.2016. u 12:45

Ovakvim načinom vrtlarenja mogli biste se toliko razmaziti da više ni ne pomislite na klasičnu sadnju. Zašto ne pokušati, barem u malom dijelu vrta?

Sadnja povrtnih kultura na uzdignutim gredicama u posljednje vrijeme postala je vrlo popularna, ponajviše zato što ne zahtijeva toliko puno posla kao klasičan princip sadnje, a povrtne kulture uzgojene u njima znatno su kvalitetnije i veće.

Na takvim gredicama manje je korova, tlo se brže zagrijava pa stoga i sezona počinje puno ranije, ali i duže traje. Po zemlji se ne hoda, stoga nema potrebe za dubokom obradom tla. Voda lakše otječe pa u kišnim razdobljima nema problema s njezinim zadržavanjem. Još je jedna velika prednost – vrt izgleda urednije!

Foto: Privatni arhiv

Već se dugo dvoumim trebam li se upustiti u ovaj pothvat ili ne. Izrada uzdignute gredice u mom vrtu bila bi idealna zato što istodobno dobivam mali plastenik, ali i zaštitu za, srnama primamljive povrtnice. Članovi Facebook-grupe „Marica vrtlarica“ dobro su upoznati s mojim „srnećim“ problemom. O berbi jagoda i blitve mogu samo sanjati pa je možda upravo ovo jedini način da spriječim srneći pohod na njih. Inspiraciju za izradu danima sam tražila po internetu, ali i po gradskim vrtovima na području Zagreba. Nakon viđenog, odluka je pala da krećem u izradu u gradskom vrtu u Sesvetama.

Materijal za izradu uzdignutih gredica može biti različit. Najčešće se koriste daske, kamen ili cigla. Ako koristimo drvo, prije same izrade potrebno ga je premazati zaštitnim sredstvom koji će usporiti truljenje. Treba imati na umu da gredice izrađene od drvenog materijala imaju vijek trajanja bez obzira koliko ih štitili jer se ipak radi o drvu, a ono s vremenom, ma koliko se mi trudili, propada.

Foto: Privatni arhiv

Idealna visina bila bi barem 30 centimetara, poželjna širina, ona gdje bez većeg napora možete doći do središta gredice, znači oko 1 metar, a dužine oko 3 metra, jer tako nećete imati problema oko samog obilaska. Nakon izrade okvira, sve što je potrebno za punjenje gredice su karton, grane, kvalitetna zemlja i organsko gnojivo.

Karton se postavlja na dno okvira čime se sprječava prodiranje korova, grane će odigrati ulogu drenažnog sustava, a kvalitetna zemlja i organsko gnojivo dat će tlo bogato organskim tvarima što jamči bogatiji urod, ali i više sreće za samog vrtlara. Treba napomenuti da je brzo zagrijavanje gredica u proljeće prednost, ali ljeti ova karakteristika može biti pogubna za biljke. Stoga je potrebno puno više zalijevanja nego kod klasičnih vrtnih gredica. Ali i tome možete doskočiti tako da gredice malčirate.

Foto: VL infografika
VL infografika

Velika prednost ovakvih vrtova je da zahtijevaju malo brige. Svakog proljeća ili jeseni dovoljno je nasuti svježi kompost ili stajski gnoj. Kažu da vas, kada jednom počnete saditi povrtnice na uzdignutim gredicama, toliko razmaze da više ni ne pomišljate o klasičnoj sadnji u vrtu. Pa zašto si ne bismo, bar na malom dijelu vrta, dopustili da nas razmazi?

>>Kvalitetna priprema tla ključ je dobre vrtlarske sezone

Komentara 2

M3
Miške 3
06:40 08.02.2016.

Istina je. Ja ih pokrijem željeznom mrežom "rabic" da unutra ne mogu noću mački moji i tuđi ići srat. Naime rahla zemlja je idealna za to . Nakon što sam postavio noćnu kameru za divljač i drugi dan vidio kakoo sve mačke finu gredicu pretvaraju u svoj WC- nikad više bez pokrova.

ZE
zeljkograbar
15:00 09.02.2016.

Odlično zamišljeno, ali cijena materijala premašuje i višegodišnji urod

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije