Priče o trapljenju povrća danas već zvuče gotovo nestvarno. Postale su dio narodnih običaja koje povezujemo uz neka prošla vremena kada nisu postojale škrinje za zamrzavanje. Povrće se čuvalo ili sušenjem ili u trapu, odnosno pokriveno slojem tla koji ga je štitio od smrzavanja. Najčešće su se tako čuvali krumpir, repa, peršin, celer, pastrnjak i mrkva.
Bilo je to znanje koje su vrtlari usavršavali stoljećima i iskustvom došli do postupka koji se zadržao sve donedavno kada su se u dvorištima mogla vidjeti malena brdašca od tla i slame. Bilo je važno da povrće bude zdravo, neoštećeno i bez zelenih dijelova koji bi mogli trunuti. Podloga se obično radila od slame, a vanjski pokrov od iskopanog vrtnog tla. U takvim uvjetima povrće je zadržavalo svježinu sve do proljeća.
Kada usred zime mrkve izvadimo iz trapa bit će svježe, kao da smo ih netom ubrali
SUVREMENI MINI TRAP
Danas malo tko ima vremena pripremati u jesen trap u svom dvorištu jer je mnogo lakše povrće jednostavno očistiti i spremiti u zamrzivač. Ipak, ponekad nije loše prisjetiti se starih znanja pa barem u manjoj količini pokušati trapiti poneku povrtnicu. Uostalom trapljenje je i vrlo ekonomičan način čuvanja korjenastog povrća jer ne zahtijeva trošak električne energije. Tako sam i ja razmišljala ove jeseni kada sam odlučila u trap spremiti višak mrkvi koje sam uzgojila. Umjesto slame i vrtnog tla, pronašla sam nekoliko starih drvenih sanduka (cca 60x30x40cm) dovoljno velikih da u njih stane oko 3 kg mrkve. Namjerno nisam odabrala prevelike sanduke kako bi mi kasnije bilo lakše njima rukovati.
Svježe mrkve, netom ubrane, treba prije trapljenja dobro očistiti od ostataka tla
JESENSKO PUNJENJE
Za izradu trapa dobro je odabrati topao i suh dan kada na gredicama nema mnogo vlage. Tada je i mrkve lakše očistiti nakon vađenja iz tla. A to je vrlo važno,jer u trap dolazi samo povrće koje na sebi nema ostataka tla, odnosno vlage koja bi kasnije mogla dovesti do kvarenja. Naravno, s čišćenjem ne treba ni pretjerivati. Dovoljno je rukama ukloniti ostatke tla i odrezati zeleni, nadzemni dio, odnosno lišće. Nakon toga slijedi punjenje sanduka. Umjesto slame ja sam korisitla kvarcni pijesak i rasporedila ga na dno posude u sloju od 4 cm. Na taj sloj složila sam prvi red mrkvi i to tako da se međusobno ne dodiruju. I njih sam zatrpala slojem pijeska i tako nastavila nizanje sve do vrha sanduka.
Mrkve se slažu u sanduk s pijeskom u nekoliko redova, jedne iznad drugih, sve do vrha
SVJEŽINA USRED ZIME
S posljednjim slojem pijeska postupak trapljenja je završio. Posao je vrtlara taj sanduk smjestiti na tamno i hladno mjesto (podrum) i povremeno provjeriti vlažnost pijeska. Ako pod prstima osjetimo suhoću, moj je savjet da pijesak malo navlažite prskalicom kako povrće ne bi izgubilo svježinu. I to je zapravo sve. Ako nemaju kontakt sa svjetlom, mrkve neće proklijati iako se to može dogoditi i u mraku. No to nikada neće viti ozbiljan problem, već samo znak života i vitalnosti povrća. Jer ono će čak i usred zime biti svježe i spremno za upotrebu. Nemojte se iznenaditi što mrkve iz trapa neće biti tvrde kao one koje su posve svježe, no bit će vrlo pristojne kvalitete. A njihov okus? Vjerujte, bit će kao da ste ih netom ubrali!