Sanacija i prenamjena starih prostora i ulaganje u nekretnine radi energetske učinkovitosti uzdanice su oporavka tržišta nekretninama. Iskristaliziralo se to danas na okruglom stolu “Kako oživiti tržište nekretnina” koje su u Hrvatskom novinarskom društvu organizirali Dom&vrt i Večernji list. Dio sudionika okruglog stola složio se da bi porez na nekretnine, kada bi bio kvalitetno osmišljen, potaknuo građane da održavaju nekretnine.
– Ništa nas ne prisiljava da održavamo vrijednost nekretnina i mi si utvaramo da vrijede više. Svaki porez izaziva negativne reakcije, no o porezu na nekretnine treba ozbiljno razmišljati. Ne može se uvesti novi namet a da se dio poreznog tereta ne makne s rada. Porez s rada prebacio bi se na nekretnine. Za to su potrebne pripreme, Slovenija se za to pripremala 10 godina. Potreban je registar prodajnih cijena i registar nekretnina – kazala je Sandra Švaljek, dogradonačelnica Zagreba. Željko Uhlir, zamjenik ministrice graditeljstva, poručio je da s porezom neće ići jer gospodarska situacija ne dopušta dodatno opterećenje građana. Borislav Vujović iz Opereta nekretnina podsjetio je da nam nije pomogao ni ulazak u Europsku uniju. Veće nade polaže u otvaranju tržišta prema Rusiji, Kini i arapskim zemljama.
* Više pročitajte u četvrtak u prilogu Dom&vrt.
Pričate gluposti. Na prosječnu hrvatsku plaću od 5500 kn godišnje se uplati oko 45 tisuća kn poreza i doprinosa (bruto 2). Pa kakvim bi to iznosima trebali opteretiti nekretnine da bi smanjili operećenje za rad? 15-20 tisuća kn na prosječnu kuću ili stan? Hrvatskoj nisu potrebni nikakvi novi porezi, nego snižavanje postojećih na razinu konkurentnosti i isplativosti poslovanja.