Manji stanovi uvijek su traženi i bolje se prodaju od onih s većom kvadraturom. Ista je situacija i s najmom – bio on dugoročan ili kratkoročan. A ako je riječ o stanu koji se nalazi u centru grada, onda se on penje na vrh liste najpoželjnijih nekretnina.
Svjestan te činjenice, a sa željom da se okuša u kratkoročnom najmu, vlasnik stana od 90 m2 u centru Zagreba, u Tkalčićevoj ulici, odlučio ga je pretvoriti u dva manja. Dijeljenjem u dvije zasebne dvosobne stambene jedinice ostalo je dovoljno kvadrata da se u svakoj omoguće potrebni sadržaji – privatna i socijalna zona te kupaonica.
Nenametljiv interijer
Oba stana imaju sve navedeno, u čemu je uvelike pomogao povoljan raspored, koji je olakšao razdvajanje – ulazni hodnik sada je zajednički prostor za ulazak u oba stana te se u njemu nalaze i oprema za grijanje i nove kupaonice. No, kako je svaka adaptacija kompromis, i ovdje on nije izostao.
– Stan se dijelio i adaptirao s obzirom na postojeće nosive konstrukcije, instalacije i raspored vanjskih otvora. Potrebno je uvijek ukomponirati raspored u te datosti. Položaj instalacije nije bio ograničavajući faktor, nego grijanje, a ono je riješeno jednim plinskim bojlerom za obje jedinice pa je postojeću instalaciju grijanja bilo potrebno prilagoditi da se temperaturom može upravljati odvojeno iz svake stambene jedinici – kaže arhitekt Tomislav Rukavina, kojeg je investitor angažirao za novi prostorni i idejni plan.
Arhitekt ističe kako je kod starih donjogradskih stanova vodovodne instalacije prilikom adaptacije najčešće lako riješiti zbog debelog sloja poda koji je uglavnom ispunjen šutom i u koji stanu sve potrebne odvodne cijevi s potrebnim padovima koji su inače najveći problem. Osim novih instalacija vode, odvodnje, hlađenja, struje, u stanovima je provedena i djelomična renovacija grijanja s novim plinskim bojlerom, promjena dijela podova te obnova dotrajalih (starog parketa) te obnova postojeće vanjske i unutarnje stolarije.
Naravno, bilo je potrebno nabaviti i dvoja nova ulazna vrata u stanove kao i kupaonice te napraviti pregrade za nove prostorije i kupiti namještaj. On je uglavnom nabavljen u Ikei, a pozicija svih komada u stanu bila je točno definirana projektnim rješenjem, što je uvelike olakšalo potragu i namještanje. Odlučili smo vam pokazati izgled jednog od tih stanova budući da su stilom uređenja i odabirom boja, materijala i detalja slični.
Riječ o modernim, nenametljivim interijerima koji odišu prepoznatljivim jednostavnim, ali profinjenim šarmom skandinavskog stila. Klasičniji elementi poput kreveta, kutne garniture i kuhinjskih fronti kombinirani su s trendi detaljima, bojama i uzorcima vidljivim na komadima poput Eamesovih stolaca, blagovaoničkog stola, klub stolića, tepiha, crno bojenog i kredom ispisanog zida te sivih zavjesa i metalnih noćnih lampi u spavaćoj sobi.
Jedinstven pogled
Ovakva kombinacija donijela je živost i dinamiku prostoru, a drvo kao dominantan materijal potrebnu toplinu i namjeru da se gosti u interijeru osjećaju kao kod svoje kuće. Dodatni adut stana svakako je zagrebački duh koji se može osjetiti već pri pogledu s prozora. Već tu počinje upoznavanje s gradom – njegovom poviješću, kulturom, tradicijom i atmosferom općenito.
– Djelomično, stan gleda na Stube kralja Ladislava, odnosno na vitraje crkve svete Marije na Dolcu i to mu daje posebnu vizuru, a ni drugi dio stana, iz kojeg se uzdužno vidi Tkalčićeva ulica, nije ništa manje zanimlljiv i atraktivan – ističe Tomislav Rukavina.
>>Dizajnerski komadi i topli zemljani tonovi u pulskom predgrađu
Napravit cu 86 dolara za sat od kuce. Bio sam šokiran kad je moj susjed rekao da je prosjek 95 dolara, ali vidim kako to sada radi. Osjecam se toliko slobode sada kad sam ja vlastiti šef. posjetiti>>>>>>> www.WebJob33.Com