Preuređenje

Savjetujemo kako školarcu urediti idealni prostor za igru i učenje

Savjetujemo kako školarcu urediti idealni prostor za igru i učenje
Foto: Dom i vrt
1/5
22.08.2013.
u 00:10

Kako prostor za školarca učiniti funkcionalnim i ugodnim za učenje te provođenje vremena savjetuje Mirjana Mikulec

Dolaskom jeseni i približavanjem školske godine aktualizira se pitanje uređenja sobe ili prostora u kojemu će vaš đak boraviti većinu vremena iduće školske godine. Budući da je to prostor u kojemu mora obavljati aktivnost koja mu nije najdraža, cilj je učiniti prostor za učenje njemu što ugodnijim, ali i funkcionalnim.

Prirodno svjetlo na radni stol dolazi s lijeve strane što je idealno ako je dijete dešnjak

Pri uređenju ili preuređenju uključite ga u sve aktivnosti biranja i odlučivanja te mu dajte mogućnost da prostor učini svojim, bilo odabirom boja, biranjem dekoracija ili tema koje su njemu najinteresantnije. Ponajprije mu morate osigurati dovoljno velik radni stol, na mjestu s dovoljno prirodnog svjetla te osigurati i dobro umjetno osvjetljenje, odnosno radnu svjetiljku na samom stolu. Centralno osvjetljenje sobe neće mu biti dovoljno kada piše zadaće jer će vjerojatno sam sebi raditi sjenu.
Birajte i kutne ormare
Osnovno pravilo za smještaj stola jest da mu prirodno svjetlo dolazi sa suprotne strane od ruke kojom piše jer će si inače stvarati sjenu. Dakle, ako je dešnjak, svjetlo bi trebalo dolaziti s lijeve strane. U slučaju da je to nemoguće izvesti, osigurajte mu da ima radnu lampu koju će paliti i danju.

Na mnogo visećih polica dijete može spremati svoje knjige, bilježnice i ostale sitnice vezane za školu

Pored dovoljno velikog radnog stola, osigurajte mu i kvalitetnu radnu stolicu, što je osobito važno u mlađoj dobi kako ne bi deformirao kralježnicu dok je ona još u rastu i formiranju.
Usto mora imati prostor za spremanje knjiga i školskih potrepština. U slučaju da ima dovoljno mjesta idealna bi bila mala biblioteka (zatvorena i otvorena) i manji ladičar za sitne stvari. Ako mjesta nema dovoljno, uvijek ostaju zidne police iako one nisu pogodne za mnogo teških knjiga.

Zadatak je bio od vesele dječje sobe napraviti kvalitetan prostor za učenje za prvašića

U slučaju da mjesta nemate dovoljno ili da školarac nema vlastitu sobu organizirajte mu radni prostor s nekim rasklopnim, konzolnim stolom te nekom policom na koju će moći spremati svoje knjige i stvari.
Kutni ormari koji imaju sve u jednom elementu isto su dobro rješenje. Imaju radni stol i police iznad, a vratima se daju zatvoriti kad stol nije u upotrebi pa je tako sve jednostavno sakriti i držati urednim.
Plutene ploče
Svojem školarcu dajte mogućnost završnog uređenja i biranja detalja, osigurajte mu zid ili dio površine zida da lijepi plakate, postavite mu plutene ploče na kojima će ukrasnim čavlićima ostavljati podsjetnike i stavljati drage slike ili mu postavite piši-briši ploče na kojima će pisati flomasterima. Ako imate mogućnosti, obojite mu jedan zid bojom za ploče (crna ili zelena) po kojem će moći šarati kredom i jednostavno brisati i mijenjati tekst ili crteže.


Na slikama vam donosimo primjer uređenja sobe za đaka prvaka, odnosno preuređenje sobe iz dječje u sobu za školarca.
Novi đak prvak odabrao je temu svoje sobe i, s obzirom na to da voli prirodu, posebno sve vezano uz Afriku i savanu, zaželio je da se ona preseli i u njegovu sobu.
Zato smo cijeli zid prekrili tapetom sa slonom i po zidu razbacali police na koje može stavljati bubnjeve i sitnice koje je dobio s putovanja.
Uz novi veliki krevet u nastavku je dobio i policu koja će biti spremište za njegove omiljene knjige i enciklopedije o prirodi, a ujedno na njoj može sjediti i čitati.
Pokraj ormara dobio je svoj novi kutak za učenje koji se sastoji od novog radnog stola s ladičarem i puno visećih polica za bilježnice, udžbenike i sitnice. Prirodno svjetlo idealno mu dolazi s lijeve strane, a ima i malu radnu lampu. Nadamo se da će u svojoj novoj sobi biti sretan i vrijedan.

Savjeti za idealnu dječju sobu

1. Obavezno uključite dijete u uređenje njegove sobe.
Tu će provoditi puno vremena i važno je da se ugodno osjeća u prostoru i da zna kako je i njegovo mišljenje bitno.
2. Ne zaboravite na stolnu lampu
Uz prirodno osvjetljenje osigurajte i dobru umjetnu rasvjetu sobe – uz središnje rasvjetno tijelo djetetu će na radnom stolu biti potrebna stolna lampa.
3. Zbog djetetova zdravlja birajte kvalitetnu stolicu
Najvažniji je element radnog dijela radna stolica, idealno bi bilo da izaberete neku ergonomski oblikovanu.

NE PROPUSTITE: Želite novi izgled stana? Evo kako ga promijeniti u nekoliko koraka

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije