ORIGINALNO

Još jedan 'ljekarnički' restoran kontroverznog Damiena Hirsta

damien hirst restoran
Foto: Privatni album
1/5
22.02.2016.
u 12:31

Poznati i najbogatiji živući britanski umjetnik koncipirao je drugi po redu restoran inspiriran interijerom i sadržajem polica ljekarni

Kontroverzni britanski umjetnik i kolekcionar Damien Hirst uvijek iznenađuje, a nekada je to i na granici dobrog uskusa jer sastavni dio njegovih radova je i provokacija. No, ovaj puta nije riječ o provokaciji (iako je i ona prisutna) koja će uzburkati javost, ali će opet zasigurno zagolicati misli ljudi u vodećim farmaceutskim kompanijama.

Naime, 51-godišnji Hirst, vjerojatno najbogatiji živući umjetnik na Otoku, u suradnji sa poznatim chefom Markom Hixom, osmislio je izgled novog restorana Pharmacy 2 u londonskoj galeriji Newport Street koji će otvoriti svoja vrata gostima sutra, 23. veljače. Koncepcija 'ljekarničkog' restorana nije strana Hirstu, jer je jedan takav projekt već iza njega i to u čuvenom londonskom kvartu Notting Hill. Restoran je egzistirao pet godina, od 1998. do 2003.

Foto: Robert Demo

Ovoga puta Hirstove zamisli u djelo je sproveo Barber&Osgerby studio, a izgled je 'kopija' interijera ljekarne i svega onoga što one nude – uz tipične ormare i police za lijekove, provlače se motivi tableta, tinktura i drugih preparata, kao i ambalaže u kojima dolaze lijekovi te onoga što asocira na kemijske reakcije i aktivnosti koje dovode do stvaranja preparata – formule, simboli kemijskih elemenata, molekule...

Foto: Robert Demo

Čak i sjedišta barskih stolaca za šankom nalikuju tabletama kao i stropna rasvjetna tijela što ovo mjesto čini jedinstvenim. Damien Hirst opisao je ovo mjesto kao kombinaciju svojih dviju strasti – hrane i umjetnosti. Istovremeno, poigravanje s ljekarnom i proizvodima koji se u njoj nude nije slučajno nego je ustvari kritika suvremenog društva koje obilato koristi farmaceutike, a dobar dio je ovisan o njima.

>>Atraktivan meni Voncimera prati ništa manje zanimljiv interijer

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije