Još u doba starog Rima pojavili su se prvi ostakljeni prozori. Kroz ljudsku povijest prozori su imali nekoliko svojih ključnih faza razvoja. U početku su to bili mali otvori na zidu za provjetravanje i ulazak svjetla. Razvojem tehnologije, moderna arhitektura s vremenom prozore pretvara u velike staklene stijene kako bi prostor dobio dojam otvorenosti i kontakta s okolinom te kako bi se omogućilo korištenje veće količine Sunčeve svjetlosti.
Arhitektonska slika nekog objekta u velikoj mjeri ovisi o izboru stolarije. Pri kupnji prozora važno je imati na umu da su prozori jedan od najvažnijih građevnih elemenata te utječu na estetski izgled kuće izvana i na dobar ugođaj unutra.
Uvjeti koje mora ispunjavati suvremena stolarija su: veliki izbor boja i materijala, toplinska i zvučna izolacija, jednostavno održavanje, provjetravanje i protuprovalna zaštita.
Energetska učinkovitost
Nekvalitetni i dotrajali prozori i vrata, osim što estetski ne izgledaju dobro i narušavaju izgled stambenog objekta, također su i energetski neučinkoviti te ih je potrebno zamijeniti novima.
Za vrijeme ljetnih vrućina nekvalitetna stolarija loš je izolator i propušta vrućinu, a po zimi hladnoću.
Važnost energetske učinkovitosti prozora predočit ćemo spomenemo li da od ukupnih toplinskih gubitaka zgrade oko 50% gubitka toplinske energije otpada na prozore. Gubici kroz prozore i do su 10 puta veći nego gubici kroz zidove. U skladu s novim tehničkim propisima posebno treba paziti na koeficijent prelaska topline za prozore i balkonska vrata.
Kako bi se smanjilo toplinske gubitke, obične, jednostruke prozore zamjenjuje se IZO staklom. IZO staklo stakleno je tijelo sastavljeno od namanje 2 staklene površine čiji je međuprostor ispunjen suhim zrakom ili određenom vrstom plina (argonom, ksenonom ili kriptonom).
Znatno smanjenje gubitka topline u prostoru može se postići i ako se postojećim vanjskim vratima i prozorima provjere i zamijene (ako je potrebno) okovi. Mogu se ugraditi brtve, što će biti vrlo učinkovito jer se tako sprečavaju najveći gubici topline u prostoru. U svakom je slučaju dobro postaviti rolete i guste zavjese. Kutije za rolete treba izolirati.
Razlikujemo tri vrste prozorskih okvira – drvene, aluminijske i plastične (PVC).
Drvo je prirodni, klasični materijal i, ako se pravilno održava, drveni prozor može izdržati i do 100 godina. Drveni prozor ima najbolji stupanj zvučne i toplinske izolacije, a prihvatljiv je i ekološki gledano jer je drvo materijal koji se obnavlja. U požaru njegova konstrukcija ostaje postojana i ne proizvodi nikakve otrovne plinove. Posebno se treba paziti pri odabiru zaštitnog sredstva za drvo koje mora biti ekološki prihvatljivo kao što su smola i firnis.
Da bi drveni prozori bili otporni na vremenske utjecaje, moguće ih je oblagati aluminijem.
Aluminijski prozorski okviri imaju postojan oblik, što je jako važno kod velikih prozorskih okvira. Ne stare i laki su za održavanje. Aluminij ima veliku toplinsku vodljivost te se puni drvom kao toplinskim izolatorom.
Plastični (PVC) prozorski okviri nisu prihvatljivi s ekološkog gledišta jer njihova proizvodnja i reciklaža zagađuju okoliš. Lako se održavaju pa im je to prednost u odnosu na drvene prozore. Imaju bolju toplinsku zaštitu od aluminijskih, a cijena im je otprilike ista.
Osim što razlikujemo stolariju po materijalu od koje je izrađena, danas se na tržištu nude razne vrste oblika i boja stolarije. Uz standardne oblike nude se još i drugi oblici stolarije po mjeri kao što su: harmo klizne stijene, podizno-klizne stijene, otklopno-klizne stijene, specijalni oblici i drugo. Odabir stolarije uvelike će utjecati na stil uređenja interijera. Plastični i aluminijski prozori i vrata modernijeg su dizajna i uglavnom se biraju kod moderno uređenih građevina, dok se drvena stolarija, osim kod modernih, najčešće koristi za klasično i rustikalno uređenje doma.
Vrata u interijeru, osim svoje funkcionalnosti, poseban su ukrasni element. Kombinacijom boje, materijala i ukrasnih letvica stvara se jedinstven identitet prostora.