Kako da pomogne svom limunu mjesečaru upitao nas je naš čitatelj Boris Pleše iz Zagreba. Sve je, kaže, krenulo dobro. Ljeti su ga njegovali prema savjetima, počeo je tjerati i cvjetove, no umjesto da rastu plodovi, limunu sve više otpada lišće.
– Šaljem vam ove dvije slike. Na obje je u prvom planu limun mjesečar koji je u cvatu.Iza njega je stabalce mandarine u rodu, ima nekoliko plodova. Obje fotografije nastale su prije dva tjedna – piše naš čitatelj. Boris Pleše pohvalio se svojom prvom berbom mandarina. No, ujedno se zabrinuo i zbog limuna
Dodaje i kako je druga fotografija povijesna, jer na njoj je u prvoj berbi mandarina ikad.
Slušali preporuke
– Ono što me muči je opadanje lišća limuna sada, u vrijeme dok cvate. Tijekom proljeća i ljeta smo agrume dohranjivali po preporuci poljoprivredne apoteke i bili smo zadovoljni. Inače, ovo je prvi rod, odnosno cvatnja. Pomozite da pomognem limunu – napisao je naš čitatelj i dodao kako su limun i mandarina trenutno smješteni u radionici, na stolu pored prozora. A temperatura u prostoriji je oko 15º Celzijevih.
Upit našeg čitatelja proslijedili smo Damiru Lučiću, dipl. ing. agronomije, s Voćarskog portala.
– Limun je, kako znamo, heliofilna biljka dugog dana. Drugim riječima, za rast i razvoj treba svjetla. Kako je svjetla manje po zimi tako i limun ima prilagođenu fiziologiju manjem doprinosu svijetla. Česta je greška, međutim, u voćkama u posudama dodatni nedostatak svjetla, najčešće jer ih želimo skloniti na toplo pa to onda bude prostorija s malo svjetla – objašnjava D. Lučić i dodaje kako je to vjerojatno slučaj kod gospodina, što potvrđuje i slika.
Važna prihrana
– U intenzivnom voćarstvu je poznat efekt zasjenjivanja na prorjeđivanje plodova, ili efekt hladnog tla ili nedostatka osnovnih biogenih pa i mikroelemenata. Zbog toga treba znati da u posudi korijen ne komunicira vodenim tokovima koji razmjenjuju hraniva između velike mase tla kada je voćka posađena na njivi ili u vrtu.
U posudi je tlo kompaktno i ograničeno te je izmjena hraniva jako otežana. Zato je poželjno, u manjim obrocima, redovito pa i tjedno dodavati hraniva, folijarno ili zalijevanjem. Paziti treba da se ne pretjera, da ne stvorimo zasoljeni supstrat. Stoga su pogodni već gotovi štapići s hranivima koja otpuštaju biljci. Što se plodova tiče, sve sadnice koje se mogu nabaviti u trgovinama su vegetativno razmnožene cijepljenjem te se već nalaze u generativnoj fazi, odnosno sposobne su odmah donositi rod – kaže Damir Lučić.
NE PROPUSTITE: Hibiskus možete spasiti i kad mu otpadnu svi listovi
meni se čini da gospodin nije dobio odgovor na svoje pitanje.