Moj je vrt ovih dana prepun bobica. Jagode, maline, borovnice i mnogo ribiza idealan su početak slatkog ljeta. Toplina, sunce i nekoliko kišnih dana napunili su njihove plodove, pa ih sada berem u velikim količinama doslovno svaki dan.
Njihovi su plodovi slatki, krupni i fantastičnog okusa, neusporedivo bolji od onih koji se mogu kupiti u trgovačkim centrima ili na tržnicama. Ne tvrdim to tek tako, na osnovi nekog subjektivnog doživljaja, već samo prenosim iskustvo svojih prijatelja i znanaca koji su kušali organski uzgojene bobice iz mog vrta. Nažalost, okus kemikalija u bobičastom voću, osobito u jagodama, doista se može osjetiti i razlika je golema.
Maline treba brati što češće jer se tako potiče stvaranje novih plodova
Izvor zdravlja
Bobičasto voće ne povezuje samo botanička sličnost, odnosno plod koji nazivamo boba, već i nutritivne karakteristike. Ono što im je zajedničko je visok udio flavonoida, spojeva koji imaju funkciju antioksidansa. Jednako kao što štite voće od djelovanja slobodnih radikala, tako to čine i u našem organizmu. Također, poznato je da bobičasto voće sadržava i mnogo vitamina. Posebno se ističu crveni i crni ribiz koji sadrže najmanje dvostruko više vitamina C od limuna, pa su stoga i odličan dodatak u pripremi kašastih voćnih sokova, popularnih smoothieja. A kada ih konzumiramo svježe, tek ubrane iz vrta, dobit ćemo maksimum svega onog zdravog što se nalazi u njima. I to je prava prednost vrtlarstva. Jer voće koje dugo stoji postupno i sigurno propada, a s njima nažalost i svi vitamini i antioksidansi.
Američke borovnice mogu se uzgajati uz vrtu ako im osiguramo kiselu reakciju tla
Uzgoj
Osobno, ne volim voće koje je komplicirano i oduzima previše vremena. Zbog toga uvijek ističem bobičasto voće kao primjer jednostavnosti i lakoće uzgoja. Posebno su jednostavne grmolike vrste poput crnog i crvenog ribiza, ogrozda ili joste, koje treba samo posaditi. Nešto malo više posla imat ćete ako se odlučite za maline i kupine. Za njih treba osigurati potporanj i u jesen obvezno odrezati grane koje su te sezone nosile plodove. Meni se čini da to nije previše posla, to više što je riječ o trajnicama koje su veoma plodne i prilično otporne. Najveću opasnost mogu predstavljati lisne uši koje se pojavljuju na mladim vršnim izbojima gdje sišu biljne sokove. Taj je problem najlakše riješiti prskanjem uljem neema.
Crni ribiz osnova je crnog smoothia jer je prepun vitamina C i antocijana
Na balkonu
Uzgoj ribiza, borovnice ili maline može donijeti mnogo zadovoljstva i zadovoljavajući urod. Riječ je o samooplodnim vrstama, što znači da ćete plodove dobiti čak i ako posadite samo jednu jedinu biljku. To je dobra informacija za male vrtove, ali i za vlasnike balkona i terasa koji mogu svoje omiljeno voće uspješno uzgojiti u posudama. Pritom nemojte štedjeti. Što su posude veće, biti će veći i grmovi jer bobičasto voće stvara dubok, razgranat korijen kojem treba pružiti dosta prostora i plodan supstrat za sadnju. Iznimka su borovnice kojima uz klasičan supstrat treba dodati i 50% treseta kako bi se postigla kisela reakcija, nužna za njihov razvoj. I naravno, ne zaboravite na prihranu. Pokušajte nabaviti što kvalitetnije dehidrirano organsko gnojivo i dodajte ga na početku sezone. Vjerujte, biljka će vam na tome biti zahvalna, a vi oduševljeni rezultatima!
Visok udio vitamina C u ribizu čuva svježinu bobica na grančicama više od mjesec dana
>>Kako uspješno uzgojiti patlidžan