U učkoj medicini krvara se rabi više od tisuću godina, a svoje latinsko ime dobila je po tome što zaustavlja krv, koja se na latinskom kaže sanguis te od glagola sorbere, što znači upijati. Ova biljka u pučkoj medicini već se stoljećima koristi za zaustavljanje krvarenja i proljeva, a uzima se i svježi sok iz cijele biljke, čaj od suhe biljke i čaj od korijena.
Rabi se u liječenju:
bolesti kože, ozljeda i krvarenja kože, ženskih bolesti, ponajprije krvarenja maternice, zatim krvarenja hemoroida, krvarenja debelog crijeva, krvarenja iz pluća, krvavih proljeva, od infektivnih do onih izazvanih hranom i dizenterijom.
Krvara se uspješno primjenjuje i u liječenju: kožnih bolesti jer raskužuje kožu i liječi bolesne tvorbe na koži, otvrdnuća i potkožne čireve, opekline itd.
Korisna je i kod bolesti želuca i crijeva, od katara, ameba, nadutosti i vjetrova do kruljenja crijeva.
Krvara se rabi kao: adstrigent, antidijaroik, antihelmetik, antipiretik, diuretik, febrifug, hemolitik, hemostiptik, katarik, resolvens, sekretolik, tonikum.
Kontraindikacije: prema dostupnoj literaturi nisu poznate.
* Recepte Ivana Lesingera za pripravke od ljekovitog bilja potražite u Večernjaku četvrtkom u prilogu Dom&vrt!
>>Iznimno blag, a učinkovit prirodni lijek za bolesti želuca i crijeva
Ajd budimo realni nezaustavlja bas sva.. dado savjet susjedi jer kaže da krvari obilno svaki mjesec i ništa nije pomoglo..