Nizozemski dizajnerski studi Drift napravio je zrcalo od sintetičkog stakla koje nastaje kao nusproizvod tijekom recikliranja kemijskog otpada.
Gordijn i Nauta iz studija Druft napravili su ovo zrcalo kako bi pokazali potencijalne načine korištenja sintetičkog obsidijana - gustog materijala koji podsjeća na staklo, a nastaje topljenjem ostataka pepela tijekom izvlačenja materijala iz kemijskog otpada.
Proces recikliranja uključuje postupno zagrijavanje kemijskog otpada u industrijskoj peći dok svaki od njegovih sastojaka ne dosegne svoju točku taljenja. Materijali poput zlata, žive i srebra potom se izvlače u tekućem obliku.
Obsidian se dobiva taljenjem ostataka nakon recikliranja kemijskog otpada
U peći se nalaze uvjeti slični vulkanskim pa nakon odstranjivanja metala ostaje mješavina pepela i drugih materijala koja se može otopiti i napraviti crno staklo, slično onome koje nastaje nakon vulkanskih erupcija.
Konačni proizvod se polira kako bi se dobila zrcalna površina
"Želimo pronaći industrijsku primjenu ovog materijala, ali i promicati tehnologije i mogućnosti recikliranja", objasnili su Gordijn i Nauta.
Najzanimljiviji dio procedure je sam konačni proizvod, tvrde dizajneri.
"Jedno od najčudnijih otkrića je što zrcalo ima metalan zvuk kad ga udarite, izgleda kao staklo, a teško je kao kamen! Iako je maleno, ima 20 kilograma!", objasnili su.