Prvi korak

Zadivite na ulazu: Kako urediti hodnik za ugodan doček gostiju

Zadivite na ulazu: Kako urediti hodnik za ugodan doček gostiju
Foto: Dom i vrt
1/4
22.07.2013.
u 08:18

Zašto je hodnik važan dio doma, zašto ga ne smijete zapostaviti te kako ga urediti savjetuje Mirjana Mikulec

Posljednjih godina svjedoci smo nepravednog zapostavljanja hodnika kao važnog sastavnog dijela modernog stanovanja. Hodnik se najčešće doživljava kao nepotrebno potrošen prostor te mu se ne posvećuje velika pozornost, a nerijetko ga se nastoji priključiti nekom većem prostoru s kojim graniči. Ipak, valja biti svjestan značaja i potencijala hodnika, a naročito hodnika kao ulaznog prostora.


Žrtva štednje
Osnovna namjena hodnika kao ulaznog prostora jest da bude spojnica između vanjskog svijeta i privatnog prostora, da bude mjesto primanja manje važnih posjetitelja te da zvučno i vizualno odijeli stan od zajedničkog stubišta zgrade. U starijim stanovima ulazni je prostor nerijetko izdašno dimenzioniran i atraktivno dekoriran, te u nekim slučajevima preuzima funkciju dodatnog salona ili blagovaonice. Pojavom poslijeratnog, standardiziranog višestambenog stanovanja, reprezentativna funkcija ulaznog hodnika ustupa mjesto racionalnijem promišljanju ulaznog prostora koji je rijetko kad uži od 140 centimetara, sasvim dovoljno da se domaćin i gost mogu mimoići bez guranja. U današnje vrijeme nažalost, ulazni hodnik često biva žrtvom štednje na površini.

Tako se nerijetko dogodi da je ili poddimenzioniran ili ga, u ekstremnim slučajevima, čak ni nema. U kombinaciji sa suvremenim protuprovalnim vratima koja najčešće nisu tako dobra u zaustavljanju zvuka kao što su u zaustavljanju provalnika, rezultat može biti značajno narušavanje intimnosti stambenog prostora. Ovakve situacije najčešće ne mogu biti kvalitetno riješene bez ulaganja u izradu neke vrste pregrade koja će stvoriti što kvalitetniji ulazni prostor. Od neophodnih elemenata u ulaznom prostoru svakako treba izdvojiti vješalicu za kapute, policu za odlaganje ključeva te ormarić za cipele. Zrcalo u punoj visini figure je uvijek dobrodošlo, ali pritom treba voditi računa o poziciji zrcala u odnosu na glavne izvore svjetla – poželjno je da su rasvjeta i zrcalo na istoj strani, a nikako jedan nasuprot drugog. Svega petnaestak centimetara prostora je već dovoljno da se stvori ormarić za cipele, a odjeća na vješalicama se bez teškoća može smjestiti i u tek četrdesetak centimetara duboke elemente.
Estetski potencijal
Hodnici općenito imaju priličan estetski potencijal – s obzirom na jednostavnu osnovnu namjenu, kombiniranje te namjene s nekom drugom može iznjedriti vrlo šarmantne prostore. Na primjer, kućna biblioteka koja će uzeti svega tridesetak centimetara širine hodnika, može stvoriti vrlo zanimljiv prostor, pogotovu u slučajevima dužih hodnika. Duži hodnici izraženo usmjeravaju prostor, i tu njihovu karakteristiku je moguće iskoristiti upravo ponavljanjem elemenata – galerija slika će s lakoćom naglasiti usmjerenost prostora, a u tom slučaju je poželjno i eksperimentirati s njihovim rasporedom i dimenzijama. Ovakve, dodatne funkcije u hodniku moraju biti i adekvatno osvijetljene, a na kraćim krajevima tih hodnika dobro je stvoriti vizualno žarište – dizajnerski komad namještaja, lampa, skulptura, čak i prozor, zaokružit će i uravnotežiti estetsku cjelinu.
SAVJETI
1. Pri osmišljavanju hodnika vodite računa o njegovoj osnovnoj namjeni, je li riječ o ulazu u stambeni prostor ili o prostoru interne komunikacije
2. Minimalna preporučljiva širina ulaznog hodnika je 140 cm. Osnovna oprema ulaznog prostora: vješalica za kapute, ormarić za cipele, polica za ključeve
3. Poželjna oprema u ulaznom prostoru: zrcalo u punoj visini ljudske figure, tabure ili klupa za obuvanje

NE PROPUSTITE: Šarmirajte stubištem: Savjetujemo kakav oblik odabrati

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije