ljepotica jeseni

Uz maćuhice i krizanteme i erika je zvijezda jesensko-zimskog cvjetnjaka. Znamo koje vrste idu u vrt, a koje u dom!

Foto: Thinkstock
Uz maćuhice i krizanteme i erika je zvijezda jesensko-zimskog cvjetnjaka. Znamo koje vrste idu u vrt, a koje u dom!
30.10.2023.
u 06:00
Erika gracilis (ružičasti cvjetovi) i erika hiemalis (ružičasto bijeli cvjetovi) sobne su biljke. Idealno mjesto za njih bio bi zimski vrt ili zatvoreni balkon, ali svakako ne u blizini radijatora odnosno izvora topline.
Pogledaj originalni članak

Uz maćuhice i krizanteme, erika je jedna od zvijzda jesneskog cvjetnjaka. Erika je jednogodišnja biljka koja naraste od 20 do 30 cm visine. Spada u porodicu vrijeskova, Eriaceae. Domovina joj je Afrika. Erika je vrlo slična divljim vrijeskovima i zato se vrlo često pogrešno naziva vrijeskom. Cvjetovi su joj u obliku zvončića, cvatu vrlo bujno i gusto. Skupljeni su u grozdaste cvatove crvene, ružičaste ili bijele boje.

Foto: Thinkstock
vrijesak ili erika

Cvate od rujna do prosinca. Listovi su joj igličasti, tamnozelene boje. Raste u obliku polugrma s jako razgranatim izbojima. Erika voli kiselo tlo i vrlo je osjetljiva na vapno. Osjetljiva je na hladnoću pa se uzgaja kao jednogodišnja biljka. Sadi se u gredicu na razmak od 20 do 25 cm na sunčano ili polusjenovito mjesto. Korijenova bala treba uvijek biti vlažna, a zalijeva se samo mekanom vodom, najbolje kišnicom.

Foto: Thinkstock
vrijesak ili erika

Sadi se ujesen u kombinaciji s ostalim jesenskim nasadima, poput zvjezdana. Lijepo izgleda kao prizemni pokrov stabalcima u posudama te u kombinaciji s patuljastim drvećem i crnogoricom. Eriku je nakon cvatnje moguće održati. Stavi se u hladnu prostoriju na temperaturu od 2 do 3 Celzijeva stupnja.

Foto: Thinkstock
vrijesak ili erika

Sadnice nisu skupe (od 10 do 20 kn komad, ovisno o veličini i vrsti), razmnožavaju se i dijeljenjem odrasle biljke, nisu zahtjevne za održavanje a usto su vrlo dekorativne. Izvrstan su 'lijek' protiv zimske melankolije i sivila a listovi, koje možete kupiti u biljnoj apoteci, imaju mnoga ljekovita svojstva. Usto, trajnice su i ne morate se svake godine iznova brinuti za nove primjerke koje ćete zasaditi. Erika gracilis (ružičasti cvjetovi) i erika hiemalis (ružičasto bijeli cvjetovi) sobne su biljke. Idealno mjesto za njih bio bi zimski vrt ili zatvoreni balkon, ali svakako ne u blizini radijatora odnosno izvora topline.

Foto: Thinkstock
erika vrijesak

Vrste poput erike karnee, muretown ruby, winter beauty i snow queen otporne na hladnoću i snijeg. Stoga je često sade i na grobljima. U oba slučaja izaberite sunčano ili pousjenovito mjesto za eriku kao i propusno tlo, koje neće zdržavati vodu. Bitno je da se zemlja u tegli ili na gredici nikada potpuno ne osuši. Nakon što procvjeta ne zaboravite je orezati - odstranite uvele cvjetne grane.

Foto: Thinkstock
erika vrijesak

Primjena: za gredice u kombinaciji s patuljastim drvećem, crnogoricom, kao pokrov za stabalca u posudama, za kamenjare, za cvjetne sandučiće na balkonima.

Napomena: najbolja voda za zalijevanje je skupljena kišnica, jer ne sadrži vapno, na koje je osobito osjetljiva.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

HO
homofobic
18:24 04.11.2023.

Prekrasan cvijetak! Podsjetio me mladosti kada sam bio u vojsci na Pulskom aerodromu. Tada je uspjevao uz piste i stajanke i cvao cijele godine.