Početak ljeta i velike vrućine mogu biti pogubni za travnjak ako ga ne održavate pravilo. Kako biste bili sigurni da se travnjak nikada ne isušuje, morate ga zalijevati s puno vode - ili malo zalijevati svaki dan ili izdašnije zalijevati svaka 3 dana, ovisno o temperaturi. U ekstremnim vrućinama potrošnja vode se povećava, stoga je temeljito zalijevanje travnjaka osobito važno. Zapamtite, međutim, nikada ne zalijevajte na izravnoj sunčevoj svjetlosti; optimalno je zalijevati travnjak rano ujutro kako ne bi bio izložen opasnosti od opeklina od sunca. U tome će vam pomoći prskalica s mjeračem vremena.
Intenzitet košnje ljeti bi trebao biti manji i travnjak ne bi trebalo kositi više od trećine kako bi se nakupila vlaga. Ako pretjerate ili kosite tupim noževima, nećete biti zadovoljni otrcanim i posmeđenim vrhovima lišća vašeg travnjaka. Viši travnjak može održavati vlažnost i režim vode na optimalnoj razini, tako da neće požutjeti. Ne preporučuje se košnja u sušnom razdoblju.
Održavanje travnjaka ljeti ne zahtijeva pretjeranu gnojidbu, iako mu je potrebna prihrana. Mala doza kalijevog gnojiva neće naškoditi travnjaku, ali ne treba pretjerivati, iako se isplati prihraniti travnjak. Dajte prednost granuliranim gnojivima koja njeguju travnjak u razdoblju od 1 do 3 mjeseca. Trebaju sadržavati dušik, forsfor i magnezij koji utječu na rast, regeneraciju i otpornost travnjaka.
Ljeti ne treba pretjerivati s kemijskim prskanjima protiv korova kako ne bi nepotrebno opteretili travnjak i oslabili ga. Osobito u posebno vrućim danima dajte prednost mehaničkom plijevljenju.