28.11.2013. u 08:47

Većina vrtova ovih dana izgleda pomalo tužno. Pokoja zimska salata, nekoliko kupusnjača i gomila mokrih, smeđih ostataka povrća i cvijeća, slika je od koje u ovo doba godine ne možemo pobjeći. Zapravo, ne bismo ni trebali jer to je normalno za kratke dane kasne jeseni. No, ako želimo izbjeći da mokri ostaci počnu trunuti i stvarati plijesan i trulež, vrijeme je da ih na vrijeme izvadimo i odnesemo na kompostište. Ono je pravo mjesto za razgradnju biljnih ostataka jer se kompost s vremena na vrijeme ipak prozračuje pa je razgradnja organske tvari brža i kvalitetnija nego na gredicama.

Većina vrtova ovih dana izgleda pomalo tužno. Pokoja zimska salata, nekoliko kupusnjača i gomila mokrih, smeđih ostataka povrća i cvijeća, slika je od koje u ovo doba godine ne možemo pobjeći. Zapravo, ne bismo ni trebali jer to je normalno za kratke dane kasne jeseni. No, ako želimo izbjeći da mokri ostaci počnu trunuti i stvarati plijesan i trulež, vrijeme je da ih na vrijeme izvadimo i odnesemo na kompostište. Ono je pravo mjesto za razgradnju biljnih ostataka jer se kompost s vremena na vrijeme ipak prozračuje pa je razgradnja organske tvari brža i kvalitetnija nego na gredicama. A to je upravo i najvažniji razlog zbog kojeg prije snijega i smrzavanja tla treba obaviti čišćenje vrta.

Prije nego što prirodu zauzme bjelina snijega, pripremite vrt za mirovanje

Prozračivanje

U organskom vrtu tlo je predmet najvećeg poštovanja i posvećujemo mu najviše pažnje. Njegova je uloga da bude plodno i da hrani biljke, a naša da ga održavamo živim. U biološkom smislu plodnost tla ovisi o najviše o vodi, kisiku i hrani. Potkraj jeseni vode obično ima dovoljno, no tlo treba našu pomoć kada je u pitanju kisik. Zbog toga organski vrtlari u jesen svoje gredice ne preokreću štihanjem ili oranjem jer bi time preokrenuli gornji sloj tla prema dolje, u dio bez kisika. Time bi mikroorganizmi koji o ovise o kisiku uginuli, a razgradnja koja o njima ovisi prestala. Upravo se zato umjesto štihanja tlo prozračuje. U tu svrhu mogu se koristiti vile, a još je bolje koristiti vile za prozračivanje. One tlo buše i podižu, a to je posve dovoljno da u njega uđe dodatna količina kisika.

Prozračivanje umjesto preokretanja čuva život tla i održava plodnost

Sloj komposta

Kompost je sljedeći važan element o kojem ovisi plodnost tla. On služi kao gnojivo, ali i kao popravljač strukture tla. Zahvaljujući tome što organska tvar u kompostu nije još posve razgrađena, u njemu se uvijek mogu vidjeti dijelovi stabljika ili listova, usitnjavanje i pretvaranje u hraniva još traje. Kada bi ta organska tvar, ti truli dijelovi biljaka bila posve razgrađeni, mikroorganizmi, sitni kukci i gujavice ne bi više imali hranu i otišli bi negdje drugdje. A tamo gdje nema aktivnih sudionika u razgradnji nema ni hranjivih elemenata (dušika, fosfora, kalija) o kojima ovisi život biljaka. Kompost je zato za mene svojevrsno crno zlato i svake ga jeseni donosim u svoj povrtnjak i slažem na gredice poput lišća koje pada na šumsko tlo.

Jesensko čišćenje dio je higijene vrta, a time i odlična preventiva protiv biljnih bolesti

Kompost je nešto nabolje što možemo pružiti svome vrtu u jesenskoj pripremi za mirovanje

Sloj slame

Kompost na gredicama bit će tijekom zime hrana za organizme tla. Oni će je polako prerađivati i oslobađati hraniva koja će spremna čekati proljeće. No, da bi tim organizmima bilo što toplije, uvijek je dobro kompost pokriti i slojem slame ili sijena kao dodatnim toplinskim izolatorom. Kako ni slama nije vječna, i ona će se s vremenom razgraditi i pretvoriti u kompost. Osim toga, taj će sloj zaustaviti rast korova koji će zbog nedostatka svjetla jednostavno uvenuti. Zahvaljujući tim procesima površina tla u mom vrtu u proljeće je topla, meka i mrvičasta. Ima li što bolje za početak nove sezone? Ja mislim da nema.

Slama je neka vrsta zimskog kaputa za gredice, štiti ih od hladnoće, ali i polako hrani

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije