15.03.2015. u 09:00

Kelj pomaže u liječenju čira na želucu i dvanaesniku, kod kožnih bolesti, autoimunih i metaboličkih poremećaja, poremećaja u radu štitnjače, pogotovo kod prevelike proizvodnje hormona

Literatura bilježi poznavanje kelja u 4. stoljeću p. n. e. opisujući divlji kelj i kovrčasti kelj. U vrtovima belgijskih vrtlara selekcijom kupusa nastala je današnja varijanta kelja. Kasnije se kelj proširio Europom, a danas postoje razne vrste kelja (bezglavi kelj, kelj pupčar, prokulice itd.).

U današnje vrijeme briga o vlastitom zdravlju zauzima visoko mjesto svake odgovorne osobe. Kako je zdrava prehrana preduvjet očuvanja zdravlja, traže se zdrave namirnice kao i dodaci hrani koji u tome mogu pomoći. Izreka koja je ujedno i poruka o ljekovitosti kelja dr. Drew Ramseya upozorava na njegovu ljekovitu sastavnicu: “Što je više kelja u nečijoj prehrani, ta je osoba sretnija, zdravija i privlačnija, a sve su to znakovi dobrog rada mozga”, a Škoti kad vas pozivaju u goste kažu: “Dođi na kelj!”

Kelj spada u dobre i jake prirodne antioksidanse te ga možemo smatrati idealnom namirnicom u svakodnevnoj prehrani (fitonutrijenti – sulforofan – kampferol – karotenoidi – glukozinolati itd.). Sok od kelja vrlo uspješno sprečava, jača i liječi: autointoksikaciju organizma, kao i nastanak karcinoma (glukozinolati – neutralizatori karcinomnih stanica), kolona debelog crijeva, želuca, pluća, jetre, dojke, endometrioze, jajnika, prostate i Alzheimerove bolesti itd.

Foto: Ivan Lesinger

Povoljno djeluje na imunološki i živčani sustav te je djelotvorna i visoko nutrijentna antioksidativna i detoksikacijska hrana za cijeli organizam. Kelj također pomaže u liječenju čira na želucu i dvanaesniku, kod kožnih bolesti, autoimunih i metaboličkih poremećaja, poremećaja u radu štitnjače, pogotovo kod prevelike proizvodnje hormona – smanjuje je te se ne preporučuje osobama kod slabog rada štitnjače. Koristan je kod bakterijskih i virusnih infekcija, tegoba s kostima, zglobovima, reumom, artritisom itd.

Kelj se rabi u liječenju: tegoba probavnog sustava (konstipacije, zatvora, kod pražnjenje crijeva), kod tegoba oka (katarakte i makularne degeneracije oka), a liječi i sluznicu respiratornog i probavnog sustava. Preporučljivo je konzumiranje soka kelja kod redukcijskih i selektivnih dijeta (šećerne bolesti, srčanih, zatvora, hemoroida te kod dijeta za mršavljenje itd.). U pučkoj medicini oblozi od listova kelja, koji imaju jako ljekovito djelovanje, primjenjuju se u liječenju: herpes zostera jer smanjuje bol, gnojnih rana na nogama, pogotovo onih na listovima nogu, a preporučuje se i stavljanje obloga od kelja na različite opekline kao i na različite rane jer smanjuju bol, bolnih ožiljka od operacija, bronhitisa i astme.

Kelj rabimo kao: analgetik, antikarcinom, antioksidant, antireumatik, antiskorbut, antiulkus, dermetik, dijetetik, diuretik, kardik, laksativ.Kontraindikacije: ne preporučuje se konzumacija kupusnjača – kelja (goitrgen) kod slabog rada štitnjače, tegoba s bubrezima ili pri uzimanju lijekova za zgrušavanje krvi, kao što je varfarin.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije