veliki vodič

Sve tajne hortenzija: Omiljeni cvijet uspjet će svima koji naprave ove 4 ključne stvari

Foto: Thinkstock
Sve tajne hortenzija: Omiljeni cvijet uspjet će svima koji naprave ove 4 ključne stvari
28.07.2021.
u 07:09
Najčešće se sade uza zidove kuća i terase te pojedinačno ili u manjim skupinama na njegovanu travnjaku
Pogledaj originalni članak

Velike cvjetne glavice hortenzija bez napora privlače pažnju gdje god su posađene. Kao središnja točka u vrtu, u vazi i u vjenčanim buketima, hortenzije su mnogima omiljeni cvijet. Uz to, prilično ih je lako uzgajati. Kako biste iz hortenzija dobili najviše cvijeća, sve što trebate jest osigurati da biljka dobiva prave količine vode i gnojiva. Ključno je poznavanje vrste hortenzija koje uzgajate. Iako ih ima oko sedamdesetak, u vrtovima se najčešće uzgajaju ove tri sorte hortenzija: penjačice, glatke i velelisne.


Osim raskošnih cvatova, ukrasnu vrijednost hortenzijama daju i zanimljivi listovi te oblik rasta. Krupni cvatovi mogu biti široki i pločasti, kupolasti ili potpuno okrugli te metličasti u nijansama crvene, plave, ružičaste ili u bijeloj boji. Cvatovi vrsta H. macrophylla i H. paniculata mogu se posušiti i kao takvi odličan su ukras.

Foto: Thinkstock
hortenzije

Najčešće se sade uza zidove kuća i terase te pojedinačno ili u manjim skupinama na njegovanu travnjaku. Najbolje uspijevaju u težim i vlažnijim tlima, na osunčanim ili polusjenovitim mjestima. U njegu spada redovito zalijevanje i prihranjivanje kompleksnim hranjivom svake godine u proljeće. Orezuje se u proljeće, a tada se i razmnožava stabljičnim reznicama.

Cijelo ljeto i jesen hortenzija daje raskošne, predivne cvjetove u vašem vrtu ili domu. Nije zahtjevna - treba joj samo puno svjetla i vode. Iako, ovaj listopadni grm loptolikih cvjetova bijele, ružičaste, žute i ljubičaste boje bolje će uspijevati u polusjenovitim mjestima nego na direktnom suncu. U ljetnim mjesecima neće joj škoditi ni ako ju zalijevate dva puta dnevno - kasno uvečer i rano ujutro. Najbolja voda za hortenziju je kišnica ili ona koja je odstajala.

Foto: Flora magazin
hortenzija

Kada nastupe hladniji dani s ovom biljkom pristiglom iz Japana prije dva stoljeća trebate postupati kao i s ružom. Hortenzije dobro podnose zimu i njihovi cvjetovi izdržat će i temperaturu od -10 stupnjeva. Poput ruže i hortenzija je grmolika drvenasta biljka koja se štiti od zime pokrivanjem lišćem unutar grma. Prije toga očisti se grm od suhih, odumrlih grančica i porežu suhi cvjetovi, a okolo grma se može staviti žičana mreža koja pridržava grane u kompaktan grm.

Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria
Foto: MyIstria

Veliki, zgusnuti klasteri cvjetova cvjetaju cijele sezone, sve do zime. Većina vrsta tolerira sunce, pogotovo ako se ne radi o jakom podnevnom suncu. Cvjetovi mijenjaju boju ovisno o svojoj staorsti: od kremasto bijele boje idu prema ružičastoj te na kraju jeseni i zimi postanu hrđavo smeđi. Njihova boja ne ovisi o pH zemlje. Želite li u svom vrtu plave hortenzije, evo malog trika - u tlo dodajte galicu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.