U domu Anđe i Ante Oljačića iz Suhopolja sve je podređeno biljkama, one su ovdje na prvome mjestu. Kad ulazite u njihovu kuću, pogled zastaje na prostoru koji je potpuno podređen biljkama, zbog njih je i nastao jer u kući više nije bilo dovoljno mjesta za sve koje je naša čitateljica godinama sakupljala i uzgajala. Ljubav prema bilju, kaže gospođa Anđa, postoji oduvijek. A biljkama se puno više počela baviti nakon gubitka sina.
Sa svih strana
– Živimo u ovoj kući već 15-ak godina. O biljkama se brinemo zajednički, iako najveći dio posla ipak ja obavim – kaže naša čitateljica i dodaje da je njezino bilje stiglo sa svih strana svijeta. Gdje god je putovala, vraćala bi se s nekim novim sjemenom.
– Rijetko kupujem biljke, više ih volim sama uzgojiti iz sjemena, a većinu sam dobila pikiranjem – priča nam gospođa Anđa i dodaje kako je jednu biljku ipak kupila. Pokazuje cvijet koji je prije četiri godine donijela iz Švedske.
Monstera redovito cvate posljednjih pet godina
– Imao je tada samo nekoliko listića, nisam znala ni kako ću ga prenijeti preko granice. U četiri godine prilično je narastao, ali još ne znam kako se zove. Iako imam puno knjiga o biljkama i njihovu uzgoju, ovu nisam pronašla ni u jednoj – objašnjava naša čitateljica.
– Iznesemo iz kuće sve one koje možemo nositi i koje mogu proći kroz vrata – kaže gospođa Anđa i dodaje kako su svi fikusi koje sada ima nastali pikiranjem. Dosta je biljaka podijelila, a u novi dom otišli su i fikus benjamin, sobna jela i adam.
Iako su zbog biljaka nadograđivali i kuću, ni tu ne mogu smjestiti sve što su vrijedne ruke uzgojile. Zbog toga su i terasu iznad ljetne kuhinje i pečenjare pretvorili u biljni prostor. Tu su svoje mjesto našle brojne palme, a kako bi sve izgledalo kao pravi vrt, gospođa Anđa tu je zasijala i travu i posadila maćuhice, a među palme smjestila je i male ruže. Kako bi biljke zimi zaštitili od vjetra, mraza i hladnoće, napravili su i dodatnu konstrukciju kojom se terasa zatvara i pretvara u mali zimski vrt. I sve to još nije dovoljno, jedan dio biljaka zimi smještaju u podrum.
– Jedini je savjet da biljke treba voljeti. Svako jutro im se javite, popričate s njima, date im hrane i vode i to je sve – kaže naša čitateljica i dodaje da je iz knjige Bonton za biljke naučila da one osjete raspoloženje vlasnika i znaju kad je ljutit. A uz to vole i društvo.
Redovita prihrana i zaštita najvažnije
Svoje biljke gospođa Anđa ljeti zalijeva vodom iz bunara. Zimi za to koristi odstajalu vodu, ali zato redovito dodaje i željezo kako listovi ne bi izblijedili, Biljke prihranjuje cijele godine, jer kod nas vegetacija traje i zimi. Posebnu pažnju posvećuje borbi protiv nametnika, pogotovu uši. Zato biljke redovito pregledava i zarazu sprečava već u počecima, čim je primijeti. I sve to ne oduzima puno vremena, samo nekoliko sati tjedno. Propustim jednu seriju i sve to napravim, kaže gospođa Anđa.NE PROPUSTITE: Orhideja pruža puno ljepote, a traži jako malo pažnje i njege