prirodna zaštita

Cvjetnica koju morate imati u vrtu, korisnija je od svih pesticida

Foto: Thinkstock
Cvjetnica koju morate imati u vrtu, korisnija je od svih pesticida
26.06.2022.
u 07:00
U starim tradicijskim vrtovima cinija je bila neizostavan biljni element na gredicama. Pripada porodici Compositae, a njezina izvorna domovina je Meksiko, što joj daje i odgovarajuće karakteristike tog podneblja
Pogledaj originalni članak

Ako se bavite vrtlarnjem sigurno znate, a ako tek počinjete dobro je znati, da nije dovoljno zasaditi samo povrće već treba dodati i cvjetnice koje će privlačiti oprašivače i tjerati štetnike. A jedna od najboljih cvjetnica za to je cinija. U starim tradicijskim vrtovima cinija je bila neizostavan biljni element na gredicama. Pripada porodici Compositae, a njezina izvorna domovina je Meksiko, što joj daje i odgovarajuće karakteristike tog podneblja. Odgovara joj potpuno sunčan položaj i zadovoljit će se umjerenim zalijevanjem.

Foto: Thinkstock
cinija

Njezini cvjetovi nalik su ivančici, osobito one sorte jednostavnih ili polupunih cvjetova. Cinije s dvostrukim ili punim cvjetovima više su nalik krizantemama, promjer kadšto doseže i veličinu od petnaestak centimetara, što ih svejedno čini dosta čvrstim tako da se stabljike drže i bez potpornja. Jedina joj je mana da cvate samo ljeti, dakle samo tri mjeseca. Nakon što postane hladnije i vlažnije, cinija izgleda dosta neprivlačno. Mogu biti nižeg i dosta visokog rasta, a tada su pogodne kao rezano cvijeće za vazu u kojoj se dosta dugo održe, a da ne izgube svoju izvornu boju i svježinu.

Foto: Thinkstock
cinija

Najljepše su kad se sade u skupinama, a vole biti u društvu mirisne kunice i ukrasne kadulje. Kako cvjetaju različitih boja i oblika, od lipnja pa do prvih mrazeva, idealne su za rezano cvijeće. Dodamo li k tome još da su vrlo otporne na sušu te privlače korisne kukce u vrt, pravi su izbor. Osjetljive su na presađivanje pa, ako ih uzgajate za presadnice, činite to u biorazgradivim posudicama. Kada biljka naraste oko 8 cm, spremna je za presađivanje u vrt.

Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: H&M Home
Foto: Nino Šoštarić
cinija

Ako ih sadite iz sjemena, kad se tlo zagrije, dovoljno je plitko rasuti sjeme po očišćenoj gredici i pokriti ga slojem komposta. Sjeme cinija je krupno i lako će se probiti kroz taj sloj, a uz redovno zalijevanje proklijat će već za nekoliko dana. Tada treba samo čekati, pratiti male izdanke i paziti da ih ne sustignu korovi. Na sreću, cinije rastu brzo pa će već mjesec dana nakon sjetve biti tako velike i bujne da se o korovima više ne treba brinuti. Jedini problem koji bi se mogao pojaviti jest težina biljke, posebno kod visokih sorti. Stoga, ako procijenite da bi se vaše cvjetnice mogle prevrnuti, diskretno ih poduprite drvenim kolcima.

Primjena: za uzgoj u posudi (samo niske vrste), za gredice, pogodna za rez.

Napomena: S obzirom na to da cinije imaju grmolik rast, treba paziti da razmak između sadnica bude najmanje 20 cm. Sije se u kući početkom travnja, a mlade biljčice presađuju se tek sredinom ili krajem svibnja ovisno o vremenskim uvjetima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.