01.06.2014. u 00:00

Dioskurid kao i drugi grčki herbalisti rabe glog već u 1. st. n. e. kao tajni lijek za oboljenja srca. Kao srčani tonik crveni glog, i to cvijet, rabi se za liječenje kardiovaskularnih tegoba: za ublažavanje prsnih bolova, za reguliranje srčanih otkucaja i jačanje srčanog mišića, za usporavanje pulsa, a ujedno širi krvne žile, pojačava opskrbu srca krvlju i kisikom te smanjuje potrošnju energije srca kod pumpanja, za reguliranje visokog i niskog krvnog tlaka te zaštitu koronarnih žila od ateroskleroze, za preventivno sprečavanje infarkta, utječe na snižavanje kolesterola u krvnoj plazmi i ostalih masnoća u tijelu (plod crvenog gloga), kod angine pektoris, kod zamora srca, za održavanje normalnih funkcija srca i uravnoteženog krvnog tlaka, regulira rad srca, smanjuje periferni vaskularni otpor, (smanjuje pritisak na srce, snižava krvni tlak te olakšava protok krvi). Plodovi crvenog gloga rabe se i kao preventivni lijek kod rizika od kardiovaskularnih bolesti; kao dobra zaštita od bolesti srca. 

Primarno crveni glog djeluje na kongestiju srca, sekundarno djeluje na anginu pectoris (blaži oblik), kardiomiopatiju te na srčane aritmije i tahikardije. Zbog umirujućeg djelovanja crveni glog može se koristiti i kao sedativ te kod iznenadnih aritmija srca, kod nervoznog srca, pomaže kod problema sa zglobovima, u kičmenim diskovima te kod reumatoidnog artritisa. Cvijet i plod crvenog gloga koriste se u liječenju bolesti grla te kao diuretik u liječenju edema i bubrežnih slabosti. 

Kod intermitentne klaudikacije ubrizgava se ekstrakt gloga koji poboljšava cirkulaciju pridonoseći time većoj mogućnosti hodanja, odnosno kretanja. Kod oštećenja srčanog mišića u starosti izvrsno je prirodno sredstvo za jačanje i bolji rad srca, kao i za upale srčanog mišića, sužene i već otvrdnule arterije srčanog vijenca. U kineskoj pučkoj medicini glog rabe za manjak qija (či – vitalna tekućina, energija organizma). Rabe ga za srčana oboljenja kao što su angina pectoris, cirkulacijske probleme, aritmije, tahikardije, za povećanje enzima sekretiona, za smanjenje abdominalnih bolova te za bolju memoriju, zajedno s ginko bilobom. Slična iskustva u liječenju imaju i Nijemci, Englezi, Amerikanci... Glog rabimo kao: adstringent, antidiaroik, antispazmotik, antiedemik, aterosklerotik, antilitik, antibakterik, antikoagulant, diuretik, digestiv, emenogog, hipertenzor, hipotenzor, kongnestik, kardik, sedativ, tonik, vazodilatator. Kontraindikacije: ako se prekorače određene doze, može doći do pojačanog rada srca. Napomena: razlike od bijelog gloga su vidljive kod listova koji su dublje urezani od crvenog gloga i manje su sjajni. 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije