Iako porodica orhideja (fam. Orchideaceae) broji gotovo 30.000 vrsta, na spomen orhideje većina će pomisliti na falenopsis (Phalaenopsis sp.). Ovih dana puni su ih vrtni centri, ali i veće trgovine koje posljednjih nekoliko godina u svoju zimsku ponudu obavezno uključuju i falenopsise. Iako im je cijena relativno visoka u odnosu na druge sobne cvjetnice, oni ipak uspijevaju zadržati svoj zvjezdani status. I ako želimo biti pošteni, taj status doista i zaslužuju. Tko god je ikada kupio ili dobio falenopsis, dobro zna da je riječ o cvjetnici koja cvjeta doslovno mjesecima i koja, ako se pravilno njeguje, može živjeti godinama.
Falenopsisi popularnost zahvaljuju tome što ih nije teško njegovati
Voda
Ako je vaša orhideja posađena u sjeckanoj kori, tada je posve dovoljno da vodu dobije jedan puta tjedno. Naravno, na učestalost zalijevanja utječu i drugi faktori (temperatura, svjetlost) pa zbog toga ljeti treba zalijevati malo češće. No, bez obzira na godišnje doba, jutro je najbolje doba za zalijevanje. Tada treba orhideju izvaditi iz ukrasne posude i ponijeti je u uzgojnoj posudi u kojoj je i kupljena. Ako nemate vremena dovoljno je jednostavno otuširati njezino zračno korijenje, otprilike jednu minutu. Naprotiv, ako imate vremena, posudu s korijenjem potopite na minutu-dvije u kanti s vodom, ocijedite i vratite u ukrasnu posudu. Vjerojatno ćete primijetiti da korijenje mijenja boju od sive u zelenu.
Mini falenopsisi hit su posljednjih godina, no ako želite orhideju koja vas neće razočarati odaberite ipak veće biljke
Smještaj
Falenopsis ne treba mnogo svjetla. Dokaz tome su i kratki zimski dani u kojima nema mnogo sunca. Uostalom, zbog toga ih obično i smještamo na sjeverni ili zapadni prozor koji je zaštićen zavjesama pa propušta difuzno svjetlo. No to ne znači da mogu živjeti udaljeni od prozora, u nekom tamnom kutku. Blizina prozora osigurat će njihovim listovima, ali i zračnom korijenju da obavljaju proces fotosinteze i da ostanu zeleni. Ipak, budite svjesni da falenopsis ne voli propuh, odnosno nagle promjene temperature. Dopustimo li da se “prehladi” mogao bi izgubiti pupoljke i cvatnja bi mogla izostati do sljedeće zime.
Zbog specifičnog načina uzgoja orhideje zahtijevaju i posebna gnojiva
Cvatnja
Orhideje, kao epifitne biljke koje u prirodi rastu pričvršćene za koru drveća, imaju i posebne zahtjeve za gnojivima. Oni su vrlo skromni i specifični, pa stoga nije uputno dodavati u vodu neko klasično tekuće gnojivo za sobno cvijeće. Priuštite svojoj orhideji gnojivo za orhideje i dodajte ga prema uputama u vodu za zalijevanje ili u posebnu prskalicu kojom ćete poprskati korijen nakon zalijevanja. Taj je postupak važan osobito u doba cvatnje. A kada ona završi, cvjetnu stapku slobodno odrežite do razine listova, dakle ne baš potpuno. Iz tog će dijela stabljike sljedeće godine vaš falenopsis cvjetati još bujnije i ljepše.
Odlučite li se za uzgoj neke druge vrste orhideje, pripremite se i na dosta čitanja, jer nisu sve tako jednostavne kao falenopsis
dobila sam palenopsis sa 3 cvjetne grane koje imaju 2 cvijeta i 13 pupova različite veličine. pupovi se ne otvaraju , ustvari kao da miruju. korijenje je zeleno ,ima ga i trulog. strah me je da ne propadne i neznam šta da radim.