Na blagdansko jutro Sv. Nikole prošle godine stanare jedne zagrebačke zgrade na ulaznim je vratima dočekalo neobično iznenađenje. u obliku kartonske kutije s lukovicom i papirom na kojem je lijepa poruka sljedećeg sadržaja:
- Dragi sustanari,svima nam je dobro poznat osjećaj uzbuđenja i veselja pri otvaranju poklona te se potajno nadamo da se netko od naših najbližih sjetio ispuniti nam želju i obradovati nas dugoželjenom stvarčicom. To se uistinu često događalo kad smo bili djeca. No, odrastajući postajemo svjesni da bit darivanja nije u sadržaju, izgledu i veličini poklona, nego u činjenici da postoji netko tko misli na nas, a to je dostatno izraziti i simboličnom sitnicom.
Bio je to mali eksperiment njihova susjeda Stanislava Kostića koji je proveo tijekom razrade svoga studentskog projekta urbanog vrta.
– Cilj mi je bio da stanari uzgoje lukovicu do proljeća te je presade u vrt pred zgradom kako se bi aktivirali na zapuštenoj zemlji – objašnjava Stanislav, budući industrijski dizajner.
Drugi dan je na ulazu u zgradu pronašao poruku naslovljenu na “haustorskog sv. Nikolu”. Iz nje se dala iščitati pozitivna reakcija susjeda, što je, priznaje Stanislav, bila najveća nagrada i vrijednost njegova koncepta nazvanog Florigami. Nakon nje, uslijedila je još jedna poruka čiji sadržaj možete pročitati na fotografiji ispod.
- Ideja koncepta je da se na suptilan i zanimljiv način potakne ljude na sadnju i vlastiti uzgoj biljaka te da se redefinira životni vijek biljaka na način da se poveže uzgoj u zatvorenom prostoru sa prirodnim životom biljaka u vanjskim prostorima - objašnjava mladi dizajner.
Idejno rješenje sklopivog urbanog vrta, koje je ime dobilo po origamiju i oblikom podsjeća na dječju igru gatalice, Stanislav je predstavio na izložbi Gardening u POU Zagreb.
Florigami je biorazgradiva sklopiva posudica izrađena od kartonske ljepenke u kojoj biljke borave dok ne izrastu u sadnicu, a zatim ih se zajedno s posudicom, koja pomaže biljci da se prilagodi novom tlu, presađuje u vanjski prostor.
- Kartonska posuda se može cijela staviti u vanjsko tlo i ima ulogu grijanja biljke i sprječavanja šokiranja korjenskog sustava prilikom prilagodbe na novo tlo. Karton u tlu se vrlo brzo razgrađuje, nakon 2 mjeseca je potpuno razgrađen - dodaje Stanislav kojeg u dizajnu zanima odnos tradicije, običaja i suvremene kulture življenja.
- Uzimajući u obzir vrijednost tradicije za čovjeka, neizbježno je pitanje kako dizajn može utjecati na očuvanje i revitalizaciju, ali interpretaciju tradicionalnog načina žiovota u suvremenoj kulturi današnjice - kaže.
Plod takvog razmišljanja je, osim Florigamija i Kalamper-sustav modularnih košara koje služe za pohranu svježeg voža i povrća. Stanislav ju je namijenio suvremenim kućanstvima koja brinu o zdravoj prehrani te kontinuirano konzuimiraju svježe voće i povrće. Proizvod je trenutno u razradi.
>> Oživite svoj ured: urbani vrt koji može biti i pregradni zid ili dekor