uzgoj biljaka

Sredina veljače idealna je za sjetvu brojnih cvjetnica, možete krenuti već danas s vodenikom

Foto: Flora magazin
Sredina veljače idealna je za sjetvu brojnih cvjetnica, možete krenuti već danas s vodenikom
13.02.2025.
u 06:46
Najbolje je iskoristiti hladne dane za sadnju sjemena u plodno tlo. Međutim, mladice morate 2 do 4 tjedna ostaviti da odstoje na toploj prozorskoj klupici prije sadnje ispod grmlja. Nakon toga izložene su temperaturama između 0 i 5 °C kroz vremenski period od 6 do 8 tjedana.
Pogledaj originalni članak

Sjetva cvijeća u veljači odlična je prilika da kad dođe proljeće budete spremni. Sjetvom u zatvorenom prostoru tijekom kasne zime ili ranog proljeća možete postići duže razdoblje cvjetanja, ali samo ako pružite odgovarajuće uvjete za rast – dovoljno svjetlosti i topline. Sijanje u veljači također omogućuje da biljke razviju snažan korijenski sustav, što će im pomoći da kasnije u sezoni bolje podnesu promjene vremena i duže cvjetaju.

Foto: Dom i vrt
Kućna sjetva

Lista tih cvjetnica je poduža, i u pravilu nećete pogriješiti koju god odabrali, ali niže navedene vrste doslovno su idealne za sjetvu u veljači i uspjet će vam bez puno muke. Pravo je vrijeme da započnete ako želite sami uzgajati vodenike. Međutim, imajte na umu da su vam za samostalan uzgoj proljetnih biljaka potrebna posebna mjesta poput staklenika ili dovoljan broj toplih prozorskih klupica. Biljka koju ima gotovo svaki vrt svakako je zijevalica. Obično se sije početkom godine kako bi cvjetala od lipnja pa nadalje. Sjemenke se mogu posijati ili u jesen u zatvorenom prostoru, ili početkom proljeća, od veljače nadalje, u stakleniku ili na sunčanoj prozorskoj dasci unutar kuće. Sjemenke zijevalice siju se na površinu komposta i ne smiju se prekrivati, potrebna im je svjetlost za klijanje. Kad sadnice postanu dovoljno velike za rukovanje, presadite ih u veće posude i nastavite ih uzgajati na zaštićenom mjestu. Spremne su za presađivanje u vrt nakon što opasnost od mraza prođe.

Foto: Flora magazin
ivančica

Najbolje vrijeme za sjetvu afričke ivančice je u zatvorenom prostoru, od veljače do svibnja. Sjemenke posijte u posude ili pladnjeve s kompostom i prekrijte ih vrlo tankim slojem zemlje, jer im je za klijanje potrebno puno svjetla. Za klijanje sjemenke zahtijevaju temperature od 16-21°C te stalno vlažno, ali ne previše natopljeno tlo. Sjemenke bi trebale proklijati unutar dva tjedna, a kada sadnice postanu dovoljno velike za rukovanje, presadite ih u pojedinačne posude. Sjeme biljaka kojima su za klijanje potrebne niske temperature, poput kukurijeka, plamenca i srčanika vole jako hladno vrijeme. Ove biljke moraju proći kroz hladnu fazu kako bi se mogle uništiti sve tvari koje sprječavaju klijanje. Među ove biljke spada i nekolicina izvornog grmlja poput ruža. Najbolje je iskoristiti hladne dane za sadnju sjemena u plodno tlo. Međutim, mladice morate 2 do 4 tjedna ostaviti da odstoje na toploj prozorskoj klupici prije sadnje ispod grmlja. Nakon toga izložene su temperaturama između 0 i 5 °C kroz vremenski period od 6 do 8 tjedana.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.